Ke 100. výroční vzniku ČSR odhalí na Besedním domě pamětní desku

Brno, 9. června 2018 – V rámci 100. výročí vzniku Československa bude v neděli 10. června od 13.30 odhalena bronzová pamětní deska od akademického sochaře Radima Hankeho. K odhalení desky dojde symbolicky na nároží Besedního domu v Brně na Husově ulici, tedy na místě, kde před sto lety Brňané vyslechli zprávu o vzniku Československa.

vyhlaseni ceskoslovenska brno 1918

Besední dům sehrál v životě českého národního života klíčovou roli. Od svého vzniku v roce 1872 byl centrem českého spolkového života v Brně a právě odsud také v říjnových dnech roku 1918 koordinoval zemský Národní výbor revoluční události ve městě. Z Besedního domu byly také vysílány Sokolské stráže do ulic města, aby suplovaly zatím neexistující četnictvo a armádu a dbaly tak na klidný průběh revoluce.

Když byla členům zemského Národního výboru z Prahy potvrzena zpráva o převratu a v úterý 29. října 1918 se od brzkých ranních hodin v ulicích Brna srocovali lidé, aby se dozvěděli více informací o dramatických událostech, promluvili členové Národního výboru k Brňanům právě z balkonu Besedního domu a podali jim zprávu o vzniku samostatného Československa. Deník Moravský Orlice pak mohl v ten den vydat palcový titulek ,,Vláda na Moravě převzata!"

"Besední dům je pro moderní dějiny Brna významné místo. V roce 1905 byl v jeho blízkosti zabit student František Pavlík při demonstraci za českou univerzitu a v roce 1918 byla odsud Brňanům oznámena zpráva o vzniku Československa" říká iniciátor a místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel. Stejně jako pamětní desku Františku Pavlíkovi z roku 1924, umisťují i novou desku k výročí republiky na Besední dům brněnští sokolové. Poté, co bude pamětní deska odhalena, vyrazí od Besedního domu krojovaný průvod sokolů směrem k sokolskému Stadionu na Kounicově ulici, kde posléze proběhne krajský sokolský slet.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...