Masarykova univerzita natrvalo vystavila originální Mendelův rukopis

mendeluv rukopis masarykova univerzita brnoBrno, 11. února 2018 - Originální rukopis Gregora Johana Mendela „Pokusy s rostlinnými hybridy“ zařadilo do své stálé expozice Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity. Jedinečný dokument, který představuje počátky vědního oboru genetika, mohou návštěvníci obdivovat v novém Muzeu starobrněnského opatství, kde Mendel žil a pracoval, a které je s Mendelovým muzeum propojeno.

Rukopis je vlastnictvím Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina, které se s univerzitou domluvilo na jeho trvalém vystavení, a zapůjčilo jej Mendelovu muzeu. „Jde o velmi vzácný předmět, a abychom jej mohli vystavit, museli jsme pořídit speciální vitrínu, v níž bude uložen. Ta bude uzamčena čtyřmi klíči, jež budou mít v držení představitelé Masarykovy univerzity, Biskupství brněnského, města Brna a Jihomoravského kraje,“ uvedl ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál.

Mendel přednesl výsledky svých pokusů na rostlinách v roce 1865 na zasedáních Přírodovědného spolku v Brně a o rok později práci s názvem „Pokusy s rostlinnými hybridy" publikoval. V té době však nebyly jeho pokusy doceněny a Mendel byl jako zakladatel genetiky znovuobjeven až ve 20. století. Rukopis práce byl tehdy majetkem opatství, po druhé světové válce se však ztratil. Jeho stopy se objevily až v 90. letech v Německu a do Brna se vrátil v roce 2012.

Vystavení rukopisu není jediným výsledkem více než desetileté spolupráce Masarykovy univerzity a starobrněnského opatství. Současně s vystavením rukopisu bude otevřena nová expozice přibližující historii a umělecké sbírky opatství. Muzeum starobrněnského opatství bude propojeno s Mendelovým muzeem a návštěvníci tam naleznou dvě obrazárny a předměty připomínající historii zakladatelky kláštera Elišky Rejčky a řádu cisterciaček. Část muzea je pak věnována historii augustiniánů v Brně, která započala již v 14. století, a je doplněna autentickými předměty z depozitářů opatství.

„Je to pro nás velký okamžik, jelikož můžeme zpřístupnit naši historii a náš vztah k tomuto městu," podotkl Jan Biernat z Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina.

Zdroj: MU


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN