Krysáci zamořili Špilberk, návštěvníci se však bát nemusí

Brno, 8. června 2017 - Nečekanému problému v těchto dnech čelí brněnský hrad Špilberk. Přízemí jeho jižního křídla zřejmě zamořili hlodavci. V prostoru tamní galerie se objevili dva krysí samci a jeden potkan. V kasematech ve známém „Krysím kanále“ ale zatím žádné krysy spatřeny nebyly. Vedení Muzea města Brna přesto uvažuje o deratizaci.

Krysáci údajně pocházejí ze skládky odpadu u Vizovic na Valašsku. „Spolu s nimi zaznamenal kamerový systém ostrahy hradu také jednoho bílého laboratorního potkana. Na záběrech z přízemí jižního křídla jsou patrná i další zvířata – ježek, žába, holub, netopýr, dokonce také slepýš nebo šváb,“ upřesnil mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Do žádných dalších částí Špilberku podle něj ale zvířata nepronikla. V prostoru jižního křídla se kromě hlodavců objevilo i nejrůznější harampádí od starého šicího stroje a telefonu až po troubu nebo ledničku.

Přítomnost škůdců by mohla znamenat hrozbu nejen pro cenné sbírkové předměty a dokumenty uložené na Špilberku, ale také pro návštěvníky. Vedení muzea to ale vyvrací. „Lidé se nemusí obávat, při návštěvě Špilberku jim nic nehrozí. Situaci máme pod kontrolou. Plánujeme deratizaci, z provozních důvodů k ní ale budeme moci přistoupit až v září,“ vysvětlil ředitel muzea Pavel Ciprian. Lidé se tak bez problémů podívají do oblíbených kasemat, na rozhlednu nebo do výstavy Stavba jako Brno, která začala teprve před týdnem.

Muzeum města Brna se kvůli krysám zhoršení návštěvnosti neobává. „Oba krysáci i s potkanem jsou sice svérázní, ale jsou také velmi roztomilí. Dokonce je s nimi zábava,“ dodal Kalábek s tím, že na krysáky se mohou přijít podívat i rodiny s dětmi. Přichystané jsou pro ně dokonce tematické hračky a knížky.

V případě zmíněných hlodavců jde o „známé firmy“: o dva valašské krysáky Huberta a Hodana z vizovického smetiště a o laboratorního potkana Edu z Prahy. Lidé je z televizní obrazovky už dobře znají. Avšak nikoli ze zpráv. Jsou to totiž postavičky z večerníčku Krysáci. Výstavu o něm hostí Muzeum města Brna na hradě Špilberku od 7. června do 27. srpna.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
17.01. Z mrtvého domu (1928)..
18.01. Svatební veletrh v Brně..
19.01. 57. ples hotelu International..
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN