Brno oslaví Mezinárodní den Romů bohatým kulturním programem

Brno, 5. dubna 2013 – V pondělí 8. dubna 2013 se na náměstí Svobody uskuteční oslavy Mezinárodního dne Romů. Od 11 hodin zde otevřou stánky s workshopy, které dají nahlédnout do historie Romů, aktuálními tématy, ochutnávkou romských specialit a návštěvníci si budou moci dokonce nechat věštit budoucnost. Pódiový program začíná v 15 hodin a mimo jiné vystoupí světoznámá skupina Kale a slovenská hvězda Igor Kmeťo. O programu informovala za pořádající IQ Roma servis Ivona Parčiová.

MDR

Zástupci brněnských neziskových organizací IQ Roma servis, Muzeum romské kultury, Drom, Ratolest, Společenství Romů na Moravě a Romodrom, přivítají jakožto pořadatelé na oslavách velvyslankyni britské ambasády v ČR, zástupce velvyslance Spojených států amerických v ČR a starostku partnerského města Leeds. Tito zástupci oslavám vyjádřili nejen svoji podporu, ale samotné účastníky akce pozdraví i na hlavním pódiu na náměstí Svobody. S Leedsem Brno v současné době spolupracuje na projektu RICE (rais) – v překladu Začleňování Romů prostřednictvím kultury a vzdělávání.

„Cílem oslav je uspořádat společenskou událost, která osloví jak mainstreamové, tak romské publikum a kromě vyjádření radosti a respektu z celosvětových oslav dne Romů podpoří vzájemné vztahy a pozitivní atmosféru."

„Těší mě zájem a účast osobností, velvyslanectví a zejména veřejná záštita primátora Brna Romana Onderky a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška nad oslavami. Je to odvážný a potřebný veřejný projev zájmu o podporu respektujícího kulturního dialogu a pozitivních interakcí Romů a majoritní společnosti ve městě Brně i celém kraji. Věřím, že tomu přispěje i bohatý a živý program a hojná účast publika z řad Romů i majority na hlavním brněnském náměstí," řekla Katarína Klamková, ředitelka hlavní pořadatelské organizace IQ Roma servis.

Součástí programu bude také stánek s prezentací zástupců z Leedsu- základních a středních škol a z organizace GRTAS (Gypsy, Roma nad Travellers Service), která se zabývá pomocí Romům přicházejícím do Leedsu za prací. Na stánku se tak návštěvníci mohou setkat přímo s česky mluvícím zástupcem této organizace.

„Již několik měsíců se do přípravy oslav Mezinárodního dne Romů v Brně zapojují jako dobrovolníci i samotní Romové a velkou mírou tak přispívají k realizaci akce. Program je bohatý, a všichni společně věříme, že zejména interaktivní stánky k romské historii, s ochutnávkou romských jídel nebo také romské oděvy, které Vám ukážou krásu romské kultury," vyjádřila se Marie Giňová, jedna z koordinátorek dobrovolníků a vedoucí workshopového stánku s ochutnávkou romských jídel.

Vstup je zdarma a srdečně vítání jsou dospělí i děti, pro které bude připraven program v jednom ze stanů.

foto: Mezinárodní den Romů v Brně 2011, archiv pořadatelů


Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Nick 2013-04-05 11:13
No to zase bude čoromoro!
 

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF