Komodský drak si v brněnské ZOO zvyká na nový domov

varan-komodsky-zoo-brnoBrno, 12. února 2013 - Varan komodský, který obývá terárium Tropického království brněnské ZOO od prosince loňského roku, se seznamuje s novým prostředím a zvyká si na svého chovatele. Tento proces může trvat i několik měsíců.

Většinu dne mladý varan tráví ve větvích a snaží se skrývat v různých skulinách. Jeho jídelníček se skládá ze 2-3 potkanů týdně, na kterých si samec pochutnává až v době, kdy má úplné soukromí a klid, tedy v noci. Vzhledem k tomu, že chov těchto ještěrů je velmi náročný, jsou chovatelé v kontaktu s kurátorem chovu plazů Petrem Velenským z pražské ZOO, odkud samec varana pochází.

„Doufám, že si na nové prostředí zvykne a začne mi důvěřovat natolik, aby chov mohl probíhat více kontaktně“, říká chovatel Milan Balcar. Varani jsou podobně inteligentní jak šelmy, rozlišují různé osoby ve svém okolí a vytvářejí si k nim individuální vazby.

Varan komodský, latinsky /varanus komodoensis/, anglicky "Komodo Dragon" (komodský drak), malajsky "buaja darat " (pozemní krokodýl) je největším ještěrem na světě. Varan skvrnitý a varan Salvadoriův sice mohou být delší než varan komodský, ale zdaleka nedosahují mohutnosti  varana komodského, jehož samci mohou celkovou délkou přesáhnout 3 m a dosahují hmotnosti více než 100 kg. Samice jsou o třetinu menší než samci. Mláďata jsou zcela odlišná od dospělých, jsou štíhlá a pestře zbarvená. Vedou stromový způsob života, kterým unikají nežádoucí pozornosti ze strany rodičů a dalších dospělých varanů. Varani komodští totiž o mláďata nepečují, ale loví je!

Zdroj a foto: ZOO Brno


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN