Hasič musí znát devatero řemesel

Brno, 12. listopadu 2012 - „Hasič nastupuje tam, odkud jiní utíkají,“ řekl před časem ing. Miroslav Štěpán, generální ředitel a první generál Hasičského záchranného sboru ČR. Jeho slova mnohokrát potvrdilo i 900 profesionálních hasičů na jižní Moravě. Jejich odvahu, nasazení, ale zejména vysokou profesionalitu mohli obyvatelé kraje posoudit při zásazích u požárů, ale i u nehod, při povodních a nejrůznějších haváriích či pohromách.

03-hasici01


Požáry tvoří jen čtvrtinu až třetinu jejich zásahů. Plných 40 procent z loňských 7 806 výjezdů tvořily technické zásahy, dalších 20 procent zásahy u dopravních nehod. Přesto mají jihomoravští hasiči za sebou zásah, který se zapíše do historie jako dosud největší požár. Jde o požár lesa, který na konci května vzplanul u Bzence. V hořícím lese na píscích Moravské Sahary se proti hasičům všechno spiklo. „Byla to souhra negativních jevů. Od začátku jsme se potýkali s velkým rozsahem požáru v místech, kde byl špatný signál pro vysílačky i mobilní telefony. Proti ohni bylo nutné nasadit velký počet jednotek, které přijely ze vzdálených částí kraje bez místních znalostí terénu. Museli jsme se vypořádat se ztrátou orientace, ale zejména s velkou zadýmenou plochou, rychlým šířením požáru, špatně sjízdnými cestami, které vyžadovaly i nasazení speciální techniky. Kde hasiči požár uhasili, tam se museli po hodině vracet, protože písek neudržel vodu a oheň se kořeny stromů šířil znovu. Extrémní podmínky si vyžádaly i specifickou taktiku a řízení zásahu,“ vzpomíná ing. Václav Kovář z ředitelství Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, který likvidaci požáru v Bzenci koordinoval ve štábu velitele zásahu.

03-hasici-bzenec02
Ing. Kovář je příslušníkem HZS od roku 1997, nyní působí jako vedoucí oddělení řízení požárních jednotek na odboru integrovaného záchranného systému a patří k nejzkušenějším důstojníkům v kraji. Za 15 let zažil likvidaci desítek velkých požárů. Požár v Bzenci, který likvidovalo 1 500 hasičů z 200 jednotek, podle něj pro hasiče a další složky integrovaného záchranného systému přinesl i cenné poznatky a zkušenosti. „Zpracováváme komplexní zprávu s návrhy na změny některých postupů při hašení lesních požárů a pro nasazení velkého počtu jednotek na malém území. V ČR máme dosud zkušenosti s nasazením velkého počtu hasičů při povodních, kde jsou podmínky specifické a hasiči operují na mnohem větším území. Námětem k diskusi jsou podvozky zásahových automobilů. V písečném terénu u Bzence se bez problémů pohybovaly jen lesní speciály na podvozcích Tatra a Camiva. Navštívili jsme také spolkovou zemi Braniborsko v SRN, kde mají již 10 let systém optické detekce lesních požárů okolo Berlína. Používáním sofistikovaného optického systému detekce lesních požárů se tam podařilo výrazně snížit plochy lesních požárů i škody,“ doplňuje ing. Kovář.

03-hasici-bzenec03
Od roku 2001 jsou hasiči základní složkou integrovaného záchranného systému. Nová legislativa a pozdější změny jim určily nové úkoly a pravomoci. „Velkým zlomem byly první velké novodobé povodně v roce 1997 na Moravě. Ty daly základ nové legislativě, jejíž komplexní změny v organizaci integrovaného záchranného systému, krizového řízení a ochrany obyvatelstva jsme pocítili od roku 2001. Změny, které nám kolegové z okolních vyspělých zemí závidí, veřejnost snad nikdy nepocítila negativně. To, že počet požárů klesá a naopak vzrůstá počet technických zásahů a výjezdů k nehodám, je dáno technickou vyspělostí společnosti. Nižší počet požárů ovlivňuje legislativa, která stanovuje způsob výstavby objektů a technologií a také vytápění objektů, na druhé straně se potýkáme s enormním nárůstem dopravy a s tím spojenými riziky nehod, požárů vozidel a úniky nebezpečných látek. Stále častěji nás zaměstnávají extrémní výkyvy počasí. Ve městech se ročně podílíme na záchraně stovek občanů při otevírání bytů se zraněnými osobami. Ideální hasič je fyzicky zdatný, psychicky odolný a je schopen si i improvizovanými prostředky poradit v každé situaci. A musí znát devatero řemesel,“ uzavírá ing. Kovář.

Vyšlo v Brno Business & Style


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události