Dům umění, laterna magika

V brněnské Olympii slaví dny japonské kultury

japonske-dny-olympia-brnoBrno, 11. září 2012 – Projít se tradiční japonskou zahradou nebo zkusit dávné umění kaligrafie. To jsou některé z mnoha zážitků, které čekají na návštěvníky brněnských Japonských dnů. Ve spolupráci s Česko-japonskou společností je až do 23. září pořádá obchodní a zábavní centrum Olympia.

Obvyklý ruch obchodní centra Olympia vystřídají na příští dva týdny exotické ostrůvky klidu. Přímo v prostorách centra jsou totiž vystaveny ukázky japonských Zenových zahrad Karesansui, Tubo Niwa a Tsukiyama, které doplňuje tradiční čajová zahrada s altánem. „Protože by v žádné japonské zahradě neměla chybět voda, mají samozřejmě i ty naše řadu vodních prvků a dokonce i malý most přes funkční říčku. Autor zahrad akademický sochař František Svátek do nich také umístil několik svých hydrokinetických plastik, které již byly kromě Evropy vystaveny i v USA nebo samotném Japonsku. Nyní si je budou moci na vlastní oči prohlédnout i obyvatelé Brna,“ říká marketingový manažer centra Leoš Pajer.

Kromě ukázek živých zahrad je součástí Japonských dnů také výstava fotografií z města Takasaki. Místo klasických záběrů historických památek města se fotograf Jan Dientsbier zaměřil na každodenní život jeho obyvatel. „Každý snímek zachycuje krátký a srozumitelný lidský příběh, z celého cyklu pak doslova dýchá exotická atmosféra země vycházejícího slunce,“ dodává Pajer.
Stálé výstavy doplní i dva nedělní odpolední programy. Návštěvníci tak budou moci ochutnat pravé japonské sushi nebo si vyzkoušet vlastní zručnost při skládání origami. Do historie ostrovního státu pak dají nahlédnout japonské tanečnice, samurajská exhibice se skutečným mečem nebo brněnské Malé divadlo kjógenu.

(red), foto: archiv organizátorů


Související články:
VINFEST BRNO 2019

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tvrdonice - Podluží v písni a tanci
Den otevřených sklepů Dolní Bojanovice 2019