Krypta brněnského Petrova nabízí unikátní výstavu jihomoravských Madon

Brno, 29. května 2012 (MEDIAFAX) - Unikátní sochy a obrazy historických Madon starých i pět století budou moci vidět lidé od středy v kryptě katedrály svatých Petra a Pavla v Brně. Na výstavě věnované odkazu Panny Marie uvidí návštěvníci mimořádně vzácné skulptury a obrazy, které během staletí zdobily kostely na jižní Moravě.

cerna-madona-svatotomska-brno-stribrny-oltar

Kurátoři výstavy Martin Motyčka a Tomáš Klouda nabízejí lidem pohled na poutní sochu Černé Madony z Mikulova, poutní sochu Staré Matky Boží ze Žarošic na Hodonínsku nebo barokní kopii obrazu Panny Marie Svatotomské, který je známý jako Palladium města Brna.

"K vidění bude i jedinečný obraz Svatý Lukáš maluje Pannu Marii od významného moravského malíře Josefa Winterhaldera mladšího. Na něm je možné podle některých hypotéz vidět i samotného autora obrazu," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Mezi unikátní exponáty patří i zobrazení Panny Marie Montserratské z přelomu 17. a 18. století a originální knižní tisky s mariánským poutním tématem z let 1657 a 1672. Významné ikonografické a teologické obrázky přibližují přehledně zpracované panely. Podle Jandlové kromě jiného ukazují na přesah mariánské tématiky do umění dvacátého století.

Výstavu otevře brněnské biskupství ve středu. Lidé budou moci vidět umělecké skvosty v kryptě petrovské katedrály denně mimo pondělky do 19. srpna.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Roman Fiša

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...