Za týrání sedmiletého Dominika dostali celkem 12,5 let za mřížemi

Brno, 15. července 2011 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně zamítl ve čtvrtek odvolání státního zástupce i obžalovaných v případu rodičů, kteří v Brně týrali sedmiletého syna, bili jej a trápili hlady. Matka si ve věznici s ostrahou odpyká šest let, otec o půl roku více, potvrdila soudkyně Marie Večerová verdikt soudu prvního stupně.

 

Hlavní líčení se konalo bez obžalovaných, matka ani otec stejně jako při únorovém rozhodování Městského soudu v Brně nepřišli.

 

„Soud prvního stupně rozhodl správně, a proto jsme zamítli odvolání jak státního zástupce, tak obhajoby,“ vysvětlila verdikt Večeřová.

Státní zástupce Vladimír Mach navrhoval změnu právní kvalifikace z týrání na těžké ublížení na zdraví. "Chlapec utrpěl těžkou újmu na zdraví a měl těžkou podvýživu. Ze strany rodičů šlo o úmysl, a proto navrhuji napadený rozsudek zrušit a čin překvalifikovat," uvedl Mach.

Krajský soud mu však nevyhověl. "Rozhodnutí soudu nevyznělo v souladu s naším návrhem, a proto zvážíme podání dovolání," uvedl Mach.

Obhajoba se bránila tím, že soud prvního stupně nedostatečně zjistil skutkový stav a nesprávně ho posoudil. "Soud přihlédl ke znaleckým posudkům o stavu chlapce, které byly vypracované na základě neúplné zdravotní dokumentace. Nebyla ani prokázaná četnost návštěv pediatra," sdělila právnička Kamila Mesiarkinová, která navrhovala zrušení rozsudku a zproštění obžaloby, nebo navrácení případu Městskému soudu v Brně.

Městský soud v Brně uložil na konci února Lucii D. (31) šestileté odnětí svobody ve věznici s ostrahou, Jiří D. (33) si odpyká o půl roku více.

Rodiče chlapce bili rukou, vařečkou, nedávali mu najíst a do bot mu kvůli hyperaktivitě lepili připínáčky, přičemž s nimi musel někdy více než hodinu běhat a nesměl se zastavit. Chlapec v sedmi letech měřil 102 centimetrů a vážil pouhých 13,5 kilogramů.

Na stav chlapce upozorňovala již dříve lékařka, učitelé i příbuzní. Přesto jej úřady odebraly rodině až po dvou letech v dubnu 2010 poté, co se rodina přestěhovala z jedné brněnské městské části do druhé. Sociální pracovnice, která měla rodinu dříve na starosti, z úřadu sama odešla.

 

Lenka Horáková

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
18.01. Svatební veletrh v Brně..
19.01. 57. ples hotelu International..
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN