Lupič přezdívaný manekýn půjde na tři roky do vězení

Pistole-v-ruce-03Brno, 11. října 2011 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně poslal v úterý dvacetiletého Martina Durka, mediálně známého jako lupiče manekýna, na tři roky do vězení za loupež. Soud tak změnil verdikt Městského soudu v Brně, který mladíkovi uložil tři roky podmíněně.Krajský soud zrušil verdikt soudu prvního stupně ve výroku o způsobu výkonu. "Odvolací soud přezkoumal pouze výrok o trestu. Uložený trest byl mírný a nepřiměřený závažnosti jednání obžalovaného," uvedla členka krajského senátu Světlana Bartošová.

Městský soud v Brně uložil Durkovi tři roky vězení podmínečně odložené na pět let. Soudce David Otevřel zohlednil to, že viník činu litoval, ani jedné z poškozených pracovnic pošty se nic nestalo a všechny shodně vypověděly, že pachatel se choval slušně a nebyl agresivní. "Soudy ukládají tresty, v jejichž době si má viník své činy uvědomit a napravit se. Myslím, že u obžalovaného se tak stalo již za čtyři měsíce vazby. Soud proto neshledal důvod na jeho setrvání ve vazbě. Obžalovaný si uvědomil, co způsobil, a podmínečný trest může mít mnohem lepší vliv na jeho začlenění se do společnosti," zdůvodnil tehdy Otevřel.

Státní zástupce však podal odvolání, neboť "loupež byla dopředu promyšlená a takový čin je společensky škodlivý." Durek se bránil tím, že by chtěl dostat šanci vrátit se do normálního života. "Našel jsem si práci a rád bych vše nějak odčinil," řekl u odvolacího soudu.

Soud dal však za pravdu státnímu zástupci a poslal lupiče manekýna na tři roky do vězení. "Plně se ztotožňujeme s názorem státního zástupce, že to byl závažný čin," dodala Bartošová.

Durek přepadl před otvírací dobou poštu v Hlavní ulici v Brně-Komíně 26. dubna. Svázal tam několik žen a chtěl po nich klíče od trezoru. Jedna z pracovnic stihla uvědomit nadřízeného o přepadení a policie lupiče dopadla na místě.

Viník vysvětlil loupež tím, že chtěl rychle sehnat peníze na zaplacení dluhů, které má z hazardu. Neznámý člověk podle Durka totiž vyhrožoval jeho přítelkyni, že pokud dluh nesplatí, mohla by to dívka odnést.

Za loupež zákon ukládá až desetileté vězení.

Lenka Horáková

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit