Novinky brněnských vinoték – duben 2021

Brno, 1. dubna 2021 – Mezi dubnovými novinkami brněnských vinoték dominují bílá vína. Odrůdově pestrou skladbu doplňuje jedno růžové a tři červená vína. A jedny rosé bubliny z nové italské apelace.

Vivat vinum 08 600x400

 

 

Pinot Noir Premier 2018 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 66x237

Pinot Noir Premier 2018 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Věstoňsko
1330 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Hrozny pochází z ruční limitované sklizně ze starých moudrých keřů, jsou citlivě zpracovány a přirozeně fermentovány s dlouhodobým zráním na pevných částech hroznů ve 100% nových barikových sudech z francouzského dubu. Vrstevnatý buket zavařených višní, sušených švestek, tabulkové černé čokolády s noblesním dotekem francouzského dubu doprovází v chuti jemně strukturované oenotaniny, belgické pralinky s robustním elagotaninovým závěrem. Ke kachním prsům s višněmi a zadělávaným celerem nebo ke šnekům dušeným na červeném víně s kořenovou zeleninou nebo pečenému jelítku s flambovanou hruškou. Ideální je rovněž ke zrajícím plísňovým sýrům. 13,5 % alkoholu.

  • Velmi dobré víno *** – TOP 77 vín v České republice 2020 (Brno)
  • Stříbrná medaile – Decanter World Wine Awards 2020 (Velká Británie)
  • Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2020 – Mikulovská podoblast (Valtice)
  • Zlatá medaile – Salon vín České republiky 2021 (Valtice)

Prosecco Rosé Extra Dry 2020 Prosecco Rosé DOC - Zardetto 66x231

Prosecco Rosé Extra Dry 2020 Prosecco Rosé DOC

Zardetto
Itálie, Veneto
389 Kč (BOR)

Růžové šumivé víno z oblasti Veneto s 11 % alkoholu. Je vyrobeno dle předpisů pro nové DOC pro rosé vína z odrůdy Glera (85 %) a Pinot Noir (15 %). Barva je jemně růžová s fialovým okrajem získaným z krátké macerace hroznů Pinot Noir. Voňavé ovocné aroma, žlutá jablíčka, bílá broskev a malé červené bobule s tóny jarních květin. V chuti je víno energické, živé a aromatické. Výborně vyvážená svěží kyselinka a ovocnost vína vytváří plný a rozvíjející se krémový pocit v ústech. Skvělé jako aperitiv, k rybě nebo salátu.

Ryzlink vlašský Bio 2020 - SPIELBERG CZ 58x263

Ryzlink vlašský Bio 2020

SPIELBERG CZ
Morava, Slovácká podoblast, Archlebov, Dubová
180 Kč (PEA)

Hrozny jsou ekologicky pěstovány a sbírány ručně. Citlivé zpracování pak dává vzniknout kvalitním bio vínům z produkce vinařství. Víno má ovocně-květinovou vůni s tóny citrusů, medové plástve a s lipovým nádechem. Všechny tyto tóny jsou také ve strukturované chuti, v jejímž doznění lze najít lehkou minerální stopu odrážející unikátní přírodní terroir vinice. Zbytkový cukr 7,4 g/l, kyseliny 6,5 g/l, alkohol 12,5 %.

Rulandské bílé 2019 VOC Slovácko - Vinařství Štěpánek 61x246

Rulandské bílé 2019 VOC Slovácko

Vinařství Štěpánek
Morava, Slovácká podoblast, Mutěnice, Hraničky
269 Kč (KAR)

Bílé suché víno bylo čtyři měsíce krášleno na jemných kalech (metoda Sur lie). Ve vůni a chuti lze najít jemné květinové aroma, citrusové plody a zralou hrušku. V chuti dominuje plnost, svěžest, lehký zbytkový cukr a příjemně šťavnatá kyselinka s chlebovou dochutí v závěru. Kyseliny 6,4 g/l, zbytkový cukr 8,2 g/l, alkohol 12,5 %.

Sauvignon 2020 pozdní sběr - Vinařství Vajbar 62x247

Sauvignon 2020 pozdní sběr

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Pavlovice, Išperky
169 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Suchý Sauvignon vhodný pro párty, či posezení s přáteli. Barva je zlatá se zelenými odlesky. Vůně je expresivní a svěží. Snoubí srstnatý angrešt s citrusovými plody a meruňkami, v závěru pikantní rybízové listy. Chuť je svěží a minerální. Přináší čerstvé angrešty, bílý i červený rybíz a šťavnaté broskve. Dlouhá svěže citrusová minerální dochuť. Vhodný ke kozí kýtě na víně a zelenině.

  • Stříbrná medaile – Concours Mondial du Sauvignon 2021 (Belgie)

Muškát žlutý 2020 pozdní sběr - VICAN rodinné vinařství 55x262

Muškát žlutý 2020 pozdní sběr

VICAN rodinné vinařství
Morava, Mikulovská podoblast, Březí, Ořechová hora
249 Kč (VGA)

Zlatavé víno se zelenkavými odlesky. Dlouhá vůně rozkvetlé louky s příměsí ovoce. Chuť je muškátová, plná koření a limetky. Zbytkový cukr 3,8 g/l, kyseliny 7,5 g/l, alkohol 13,0 %.

 

Veltlínské zelené Cépage 2019 - NOVÉ VINAŘSTVÍ 60x263

Veltlínské zelené Cépage 2019

NOVÉ VINAŘSTVÍ
Morava, Mikulovská podoblast, Drnholec, Slunečný vrch
239 Kč (NCK, RYN)

Čistě odrůdové víno ze standardní řady Cépage uzavřené skleněným uzávěrem Vinolok. Víno se vyznačuje světle zelenkavou barvou s odrůdově výraznou kořenitou vůní květin a čerstvého sena. V chuti je znát výrazný tón zeleného pepře, ovocný tón grapefruitu se svěží kyselinou v dochuti. Víno skvěle doplní jakoukoliv úpravu sladkovodní ryby nebo svěží zeleninové saláty. Alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 0,5 g/l, kyselina 6,8 g/l.

  • Prague Gold – Prague Wine Trophy 2020 (Praha)
  • Zlatá medaile – Národní soutěž vín 2020 – Mikulovská podoblast (Valtice)

Ryzlink vlašský barrique 2017 moravské zemské víno - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x256

Ryzlink vlašský barrique 2017 moravské zemské víno

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava
665 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Hrozny pochází z vinice s regulovanou sklizní. Jsou šetrně zpracovány a následně fermentovány v 225l sudech Seguin Moreau v úpravě Icone Blanc s dvanáctiměsíčním zráním na veškerých kalech bez síření. Strukturovaný buket vyzrálých hroznů s elagotaninovým projevem francouzského dubu doprovází extraktivní plnost s medovými bylinkami a robustní pálavskou mineralitou v závěru. K terině z divočáka s hruškovým chutney nebo k filetu z čerstvého halibuta na bylinkovém másle s houbovým rizotem. Skvěle se rovněž hodí ke zrajícím aromatickým sýrům. 14,5 % alkoholu.

  • Stříbrná medaile – Salon vín České republiky 2021 (Valtice)

Solaris 2020 moravské zemské víno - Vinařství Ing. Vojtěch Pazderka 62x249

Solaris 2020 moravské zemské víno

Vinařství Ing. Vojtěch Pazderka
Morava, Mikulovská podoblast, Bulhary, Na pískách
159 Kč (KAR)

Bílé polosuché víno s 12,5 % alkoholu, 12,0 g/l zbytkového cukru a 6,2 g/l kyselin. Cukernatost hroznů při sběru byla 22,2 °NM. Víno má vůni květin doplněnou o ovocné tóny. Je zde harmonický poměr zbytkového cukru a kyselin. Doporučeno k sýrům a ovocným dezertům.

Rosé LAHOFER 2020 pozdní sběr - Vinařství LAHOFER 59x261

Rosé LAHOFER 2020 pozdní sběr

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast
165 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Polosladké lehké růžové víno s 9,5 % alkoholu, 35,7 g/l zbytkového cukru a 7,0 g/l kyselin. Svěží víno z odrůd Zweigeltrebe a Rulandské modré vyniká jemně růžovou barvou a citrusovo-smetanovou vůní s nádechem jahod. Šťavnatá a intenzivní chuť s příjemnou kyselinkou připomíná lesní jahody a mix drobného zahradního ovoce. Dlouhé dochuti vévodí jemný citrusový závěr.

Frankovka 2017 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x263

Frankovka 2017 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Znojemská podoblast, Olbramovice, Na vyhlídce
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Originální vůně zavadlého tabákového listu doprovází v chuti bujará ohnivost peckového červeného ovoce se strukturovanými taniny v dochuti. K vínu Frankovka 2017 pozdní sběr je doporučena domácí terina, vhodné i k srnčímu na víně s celerovým pyré nebo k sýrům s dvojitou plísní. 12 % alkoholu.

  • Zlatá medaile – Salon vín České republiky 2021 (Valtice)

Petit Butch 2018 Vin de France - Víno Hort 60x253

Petit Butch 2018 Vin de France

Víno Hort
Francie, Languedoc
399 Kč (NCK, OCO)

Červené suché víno vyrobené ve Francii a plněno do lahví v České republice. Má 14,5 % alkoholu, 0,7 g/l zbytkového cukru a 4,2 g/l kyselin. Cuvée Cabernet Franc a Syrah je velmi temperamentní ve vůni: černý rybíz, černé olivy, tóny čokolády. V chuti je sametové a zároveň vyzývavé do skvělé budoucnosti v čase. Jeho otisk je pevný jako struktura taninů, která vytváří chuťový zážitek. Víno vinař věnoval svému francouzskému buldočkovi jménem Butch.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – duben 2021

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
OCO – Vinotéka OC Omega
PEA – Don Pealo
PER – Vinotéka Perkmistr
ROU – Vinotéka Roučí
RYN – Rynek
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v Přehledu brněnských vinoték


Související články: