Dům umění, laterna magika

Novinky brněnských vinoték - červen 2018

vino-leden2016Brno, 1. června 2018 – Výběr nových vín pro červnový díl rubriky nádherně koresponduje s ročním obdobím. K horkému létu se skvěle hodí dobře vychlazená suchá bílá vína. Své místo mají i bublinky a chvíle lenošení ještě více zpříjemní polosladká vína.

Riesling Classic extra brut 2015 - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 65x242Riesling Classic extra brut 2015

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Dolina
340 Kč (MBV, MOR, VIT, VPV, VUR)

Svěží sekt je vyroben klasickou metodou „méthode traditionnelle“ kvašením v láhvi po dobu minimálně 18 měsíců. Bisquitově cereální buket müsli tyčinky s kandovaným bobulovým ovocem doprovází jemné tóny pečených panenských jablíček se svěžími kyselinami a sprašovou mineralitou v závěru.

Solaris 2017 výběr z hroznů - Vinařství Volařík 61x257Solaris 2017 výběr z hroznů

Vinařství Volařík
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Za Turoldem
195 Kč (VPV)

Suché bílé víno nabízí aroma čerstvě rozkrojených citrusových plodů společně s jemným muškátovým nádechem. Plná a harmonická chuť zaujme šťavnatým exotickým ovocem, v němž dominuje limetka a mango. Víno s lehce minerálním závěrem. Zbytkový cukr 5,1 g/l, kyseliny 7,4 g/l, alkohol 14,0 %.

Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr - Víno J. Stávek 63x245Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr

Víno J. Stávek
Morava, Mikulovská podoblast, Popice
340 Kč (MFM, SKL)

Víno je vyrobeno z hroznů pocházejících z významné viniční trati, na které se díky její expozici a půdnímu složení odrůdě Ryzlink rýnský výborně daří. Pomalým kvašením ve velkém sudu se udržela odrůdová aromatika, která se z vína nevytratila ani po ponechání sudu na kvasnicích po deset měsíců. Díky částečnému botrytickému charakteru hroznů ve vůni vyniká především chlupatá slupka z přezrálé meruňky, ale také pulpa z kdoule, šťáva z rakytníku nebo marmeláda z josty. Chuť ctí zrání v sudu, je tedy výrazná po dubu, ze kterého se do vína uvolňoval sladkohořký elagický tanin a evokuje tak chuť čaje ze stepních bylin. Obsah alkoholu 12,5 %, zbytkového cukru 0,8 g/l a kyselin 5,8 g/l. Doporučeno podávat k tučným rybám nebo zralým tvrdým sýrům

Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr - Vinařství Volařík 62x247Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr

Vinařství Volařík
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Pravá klentnická
266 Kč (VPV)

Pevné a minerální suché víno, které osloví skalní příznivce ryzlinků. Středně intenzivní, minerální, ovocná vůně s dotekem lipového květu. Svěží minerální chuť s odrůdovou kyselinou, se stopou zelených jablek a limety. 13,0 % alkoholu.

  • Salon vín České republiky 2018 (Valtice)

Sylvánské zelené DNA 2016 MZV - Vinařství HANZEL 58x274Sylvánské zelené DNA 2016 MZV

Vinařství HANZEL
Morava, Znojemská podoblast, Dyje, Babičák
390 Kč (MBV, SOM, UZM, VVI)

Bílé suché víno s 13,0 % alkoholu, 3,0 g/l zbytkového cukru a 6,3 g/l kyselin. Sylvánské zelené z exkluzivní řady HANZEL DNA, do které vinohradníci a sklepmistři promítají dědičnou informaci vinařství. Plné a mohutné víno nazrávalo dvanáct měsíců v dřevěném sudu z jedlého kaštanu. Ten víno obohatil o jemné kouřové tóny přecházející do pryskyřice, které doplňují zemité až živočišné aroma samotného Sylvánského zeleného.

Bílá Frankovka 2017 pozdní sběr - Víno J. Stávek 62x248Bílá Frankovka 2017 pozdní sběr

Víno J. Stávek
Morava, Velkopavlovická podoblast, Vrbice, Trkmanska
300 Kč (MFM, SKL)

Bílé víno z modrých hroznů, správně nikoliv klaret, ale blanc de noir z Frankovky. Barva je slámová, s mírně starorůžovým okrajem. Vůně je velmi intenzivní, po bílém a žlutém ovoci, především broskvi, melounu, liči, angreštu a karambole. Chuť nabízí koktejl z letního a tropického ovoce, ananasu, pomela, bílého. Dochuť je pikantně šťavnatá. Obsah alkoholu 11,0 %, zbytkového cukru 4,5 g/l a kyselin 6,2 g/l. Lehce pitelné víno vhodné k dezertům.

Rulandské šedé 2015 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x265Rulandské šedé 2015 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Nový Přerov, Na Štrekách
340 Kč (MBV, MOR, VIT, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 13 % alkoholu. Expresivní projev kandovaných citrusů doprovází dropsové zahradní ovoce s příjemným závěrem světlých rozinek a sušených hrušek.

  • Salon vín České republiky 2018 (Valtice)

Sylvánské zelené 2016 výběr z hroznů - Vinařství Volařík 62x247Sylvánské zelené 2016 výběr z hroznů

Vinařství Volařík
Morava, Mikulovská podoblast, Dolní Dunajovice, Pod Slunným vrchem
245 Kč (VPV)

Silné polosuché víno se 14 % alkoholu a s vyváženou čistou chutí a delší minerální dochutí. Vůně je středně intenzivní, jemná, minerální, se stopou žlutého ovoce a lehce citrusů. Minerální chuť se štavnatou kyselinou a jemným zbytkovým cukrem, komplexní, ovocná, bez výraznějšího projevu vyššího alkoholu, delší.

Cépage Rulandské šedé 2017 pozdní sběr - NOVÉ VINAŘSTVÍ 60x262Cépage Rulandské šedé 2017 pozdní sběr

NOVÉ VINAŘSTVÍ
Morava, Mikulovská podoblast, Nový Přerov, Langewarte
219 Kč (KLV, NCK, OCF, VGA)

Bílé polosuché víno žluto-zlatavé barvy s 12,0 % alkoholu, 10,8 g/l zbytkového cukru a 6,5 g/l kyselin. Plné, hebké, s vůní i chutí jemných tónů pomeranče, hrušky, medu. Hodí se k drůbežímu masu, uzeným sýrům i ovocným dezertům.

Pálava 2017 výběr z hroznů - VICAN rodinné vinařství 59x266Pálava 2017 výběr z hroznů

VICAN rodinné vinařství
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Pod Mušlovem
330 Kč (VGA)

Edice Kolekce Roden. Polosladké bílé víno s 25,2 g/l zbytkového cukru, 25,5 g/l extraktu, 6,4 g/l kyselin a 12,0 % alkoholu. Zlatožlutá citrusová barva. Výrazná vůně tropického ovoce a medu s tóny rozkvetlé louky. Harmonická a plná chuť, ve které dominují tóny přezrálých meruněk a hroznů.

Pálava 2017 pozdní sběr - Templářské sklepy Čejkovice 75x265Pálava 2017 pozdní sběr

Templářské sklepy Čejkovice
Morava, Velkopavlovická podoblast
170 Kč (HVV, LIQ, MAN, MBV, PEA)

Polosladké bílé víno s 13,0 % alkoholu, 19,2 g/l zbytkového cukru a 5,5 g/l kyselin. Víno je zlatavé barvy s mírně olejovou konzistencí. Ve vůni převažují přezrálé až marmeládové tóny, doplněné o muškátový oříšek, skořici a kvetoucí růže. Chuť je nasládlá, šťavnatá, s výrazem kompotované mandarinky a přezrálých hroznů. Víno z řady Gold Collection je vhodné k pokrmům studené kuchyně, rybám a drůbeži.

Cuvée Love 17 - NOVÉ VINAŘSTVÍ 60x260Cuvée Love 17

NOVÉ VINAŘSTVÍ
Morava, Mikulovská podoblast
196 Kč (KLV, NCK, OCF, VGA)

Bílé polosladké víno žluto-zlatavé barvy. Elegantní vůni nabízí spojení Tramínu červeného a Muškátu Ottonel. Připomíná lístky čajových růží a muškátové tóny; kulatá chuť je doplněna příjemným zbytkovým cukrem (21,8 g/l). Nejlépe se hodí ke sladkým a ovocným pokrmům, dezertům. Má 13,0 % alkoholu a 6,2 g/l kyselin.

LAHOFER červený Sladký 2016 vinný nápoj - Vinařství LAHOFER 60x273LAHOFER červený Sladký 2016 vinný nápoj

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast
220 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VVI)

Polosladký vinný nápoj z vína odrůdy Dornfelder a čistého přírodního hroznového moštu vychází vstříc milovníkům sladších červených vín. Alkohol 12,0 %, zbytkový cukr 40,9 g/l, kyseliny 5,7 g/l. Odrůda Dornfelder, vyšlechtěná v roce 1955 v německém Weinsbergu, dává nápoji barvu přezrálých tmavých třešní, čokoládovou až kouřovou vůni a v chuti stopy peckového ovoce, višní v čokoládě s kořenitou dochutí podpořenou jemnou tříslovinou. V létě možno vyzkoušet i mírně podchlazené na 7–9 °C.

Sauvignon blanc extra brut 2015 - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 65x239Sauvignon blanc extra brut 2015

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Dolina
340 Kč (MBV, MOR, VIT, VPV, VUR)

Expresivní vůně žlutých grapefruitů výhonů černého rybízu a zavařených broskví doplňuje v chuti dropsové ovoce s nádechem passion fruit a pikantními kyselinkami v dochuti.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – červen 2018

HVV – Hradní vinotéka Veveří
KLV – Klášterní vinárna
LIQ – Liquor shop a vinotéka HY&VE co
MAN – Maneo
MBV – Moravská banka vín
MFM – My Food Market
MOR – Moravská Vinotéka Mojmírák
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
OCF – Vinotéka OC Futurum
PEA – Don Pealo
PER – Vinotéka Perkmistr
SKL – Sklizeno
SOM – Sommelierský Servis
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VIT – Vinotéka Vitis
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v Přehledu brněnských vinoték


Související články: