Festival otevřených sklepů poprvé v Brně!

Brno, 30 listopadu 2012 – Předvánoční čas přinese do Brna jednu úplnou novinku. Uskuteční se zde totiž vůbec první městský Festival otevřených sklepů. Organizátoři z Nadace Partnerství se letos rozhodli udělat z jihomoravské metropole opravdové město vína a vybrali 33 špičkových vinařů, kteří 8. a 9. prosince představí svá vína v brněnských restauracích, sklepech a podzemí v rámci Vánočního Festivalu otevřených sklepů. Mediálním partnerem akce je časopis Brno Business & Style.

fos_brno

„I když se o tom moc nemluví, Brno je městem vína. Historie Brna je s vínem neodmyslitelně spjata. My si přejeme, aby byla s vínem pevně spojena i jeho přítomnost," vysvětluje ředitel festivalu Juraj Flamik. „Je to ideální způsob, jak ochutnat Moravu, když konečně dorazila v takovém zastoupení vinařů do Brna," parafrázuje s úsměvem Flamik jeden ze sloganů festivalu Konečně jižní Morava v Brně.

I proto budou vinaři svá vína prezentovat v místech, která byla odjakživa vínu určena, tedy ve sklepech a sklepních prostorech. „V rámci širšího centra města jsme vybrali přibližně třicítku míst se sklepním charakterem, ve kterých budou vinaři prezentovat svá vína," popisuje manažerka Vánočního festivalu Eva Kvapilová. Návštěvníci se tak s vinaři budou moci seznámit ve známých restauracích, ve vinotékách i na netradičních místech, jako jsou špilberské Kasematy nebo Labyrint pod Zelným trhem. „Brněnské podzemí je unikátní svět a my chceme ukázat jeho širokou rozmanitost. Velikou atrakcí budou také sklepy pod ulicí Hlinky, kde otevřeme tři soukromé sklepy, do kterých se návštěvníci jinak nedostanou," říká Eva Kvapilová s tím, že zvláštní pozornost si zaslouží především Moravský sklep, Hlinky 54. „V něm bude provázet majitelka sklepů paní Bálintová-Hermannová, vnučka původního majitele a váženého brněnského výrobce vína pana Hermanna a přiblíží také vinařství a výrobu vína za dob jejího dědečka. Návštěvníci tu uvidí původní vinařské cisterny z první republiky, staré sudy i další vybavení."

fos_brno_pruh

V jednání je také velký sklepní komplex s názvem Na Kantnýři. V prostorách Hlinky 56-58 byl kdysi v provozu rozsáhlý velkoobchod s vínem dováženým nejen z jižní Moravy, ale i z dalších států Evropy. Během 1. světové války přivezl prapředek současných majitelů z Itálie i recepturu na kořeněné víno, které později u nás bylo známé jako Metropol. Sklepy jsou tu dlouhodobě nevyužívané, a tak zde na návštěvníky čeká opravdový zážitek.

O spojení vína a gastronomie nebude nouze

Na návštěvníky ale kromě seznámení se s vinaři, ochutnávky špičkových vín a návštěvy jedinečných sklepních prostorů čeká i rozmanitý doprovodný program. „Hlavní součástí doprovodného programu je samozřejmě kvalitní gastronomie – většina z festivalových míst nabídne i nejrůznější typy stravování – od velikých gourmetských menu v La Bouchée nebo v Thálii, přes alžírské speciality ve Šparglu a francouzské lahůdky v L´EauVive až po ochutnávku kozích sýrů U Žíznivého mnicha," doplňuje Kvapilová. Organizátoři slibují i řízené degustace, speciální pořady o víně, koncerty jazzových kapel i cimbálek i prohlídky kasemat, Labyrintu pod Zelným trhem nebo sklepu Na Kantnýři.

Organizátoři věří, že se z Vánočního Festivalu otevřených sklepů stane tradiční akce, na kterou se budou návštěvníci rádi vracet. „Jeden ze sloganů festivalu říká, že Ježíšek víno nepije, ale nosí. A my Ježíškovi nabízíme, aby si vína pod vánoční stromeček vybral během půvabné procházky brněnským podzemím a sklepy. To je přeci mnohem zábavnější než anonymní nakupování na internetu nebo v supermarketech," doplňuje Eva Kvapilová. Nákup vína se organizátoři snaží co nejvíce usnadnit, a tak během festivalu budou mít návštěvníci možnost víno nakoupit nejen na festivalových místech, ale také na centrálním prodejním místě v sále tělocvičny Pod Hradem, kde budou mít prodejní stánek všechna vinařství a kde je možnost parkování na vyhrazeném parkovišti.

Vánoční festival začíná oficiálně v sobotu 8. prosince, sklepy se otevřou od 10.00 do 20.00. V neděli pak pokračuje od 10.00 do 15.00. Aktuální informace včetně seznamu vinoték a vinařů účastnících se Vánočního Festivalu otevřených sklepů v Brně najdete na www.otevrenesklepy.cz.

Zdroj: Nadace Partnerství, foto:  archiv FOS


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...