V pěti obcích na Znojemsku otevřou vinaři své sklepy

vinny sklipek jizni morava sudy festival otevrenych sklepu 2018Brno, 15. dubna 2018 - Všechny znalce a milovníky dobrého moravského vína přivítá 23. Festival otevřených sklepů, který se tentokrát koná na Znojemsku. O víkendu 21. a 22. dubna se do něj zapojí 33 vinařů ve Znojmě, Novém Šaldorfu-Sedlešovicích, Hnanicích, Šatově a Chvalovicích. Návštěvníkům otevřou své sklepy a nabídnou jim k degustaci svá vína.

Festival pořádaný brněnskou Nadací Partnerství si ve svém jubilejním desátém ročníku zachovává osvědčenou podobu. Své sklepy otevřou vinaři hned v pěti obcích zároveň. Součástí servisu pro návštěvníky je proto i zajištěná doprava mezi nimi.

„Kyvadlovou dopravu mohou využívat všichni v rámci vstupenky na festival. Autobusy jezdí po celý víkend v krátkých intervalech, návštěvníci se tak pohodlně dostanou ke všem vinařům,“ říká ředitel festivalu Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Do akce se letos na konci dubna zapojí 33 vinařů ze Znojma, Nového Šaldorfa, Hnanic, Šatova a Chvalovic. Ve sklepech zde ale budou hostovat i někteří vinaři z Dobšic, Popic, Vrbovce, Miroslavi či Lechovic. Každý z nich pak návštěvníkům nabídne kolem deseti vzorků vín. Převažují mezi nimi bílá vína typická pro Znojemskou vinařskou podoblast, zejména Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

„Samozřejmě nebudou chybět ani vína červená a rosé a především vína VOC Znojmo. Tři z členských vinařství ze spolku VOC již naplňují i kategorii znojemských super ryzlinků rýnských pod názvem Královské ryzlinky. Jsou v ní zastoupené ročníky 2013 a 2014 a na trh byly uvedené v roce 2016,“ doplňuje Juraj Flamik. Kromě běžných odrůd si někteří vinaři pro své hosty připravili i vzorky méně známých vín jako je třeba Rotgipfler neboli Červenošpičák. Návštěvníci mohou ochutnat třeba i sekty kvašené klasicky v lahvi.

Festival otevřených sklepů je nejen o degustaci vín, ale také o setkávání s vinaři přímo ve sklepech. A ty jsou na Znojemsku skutečně unikátní. Staleté chodby hloubené do pískovce jsou stovky metrů dlouhé, tvoří komplikované labyrinty s četnými odbočkami a výklenky pro sudy s vínem. Hluboké sklepní prostory fascinují návštěvníky a zároveň jsou díky neměnné teplotě kolem 10 °C ideálním místem pro zrání vín. Kromě prohlídek historických sklepů ale vinaři připravují i další doprovodný program.

„Například Vinařství LAHOFER a HANZEL chystají řízenou degustaci ukazující, jak chuť vína ovlivňuje nazrávání v různých sudech. Součástí degustace bude i vinařský souboj sud versus nerez. Během celého festivalu nebudou chybět cimbálové muziky, harmonikáři a samozřejmě ani dobré jídlo a domácí speciality,“ vyjmenovává z bohatého doprovodného programu Kamila Vlčková z týmu pořadatelů.

Pořadatel chystá pro návštěvníky i zjednodušení nákupu vín přes chytré telefony pomocí online e-shopu. Novinku na festivalu otestuje zatím pouze s několika vinařstvími.


Související články: