V pěti obcích na Znojemsku otevřou vinaři své sklepy

Brno, 15. dubna 2018 - Všechny znalce a milovníky dobrého moravského vína přivítá 23. Festival otevřených sklepů, který se tentokrát koná na Znojemsku. O víkendu 21. a 22. dubna se do něj zapojí 33 vinařů ve Znojmě, Novém Šaldorfu-Sedlešovicích, Hnanicích, Šatově a Chvalovicích. Návštěvníkům otevřou své sklepy a nabídnou jim k degustaci svá vína.

vinny sklipek jizni morava sudy festival otevrenych sklepu 2018

Festival pořádaný brněnskou Nadací Partnerství si ve svém jubilejním desátém ročníku zachovává osvědčenou podobu. Své sklepy otevřou vinaři hned v pěti obcích zároveň. Součástí servisu pro návštěvníky je proto i zajištěná doprava mezi nimi.

„Kyvadlovou dopravu mohou využívat všichni v rámci vstupenky na festival. Autobusy jezdí po celý víkend v krátkých intervalech, návštěvníci se tak pohodlně dostanou ke všem vinařům,“ říká ředitel festivalu Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Do akce se letos na konci dubna zapojí 33 vinařů ze Znojma, Nového Šaldorfa, Hnanic, Šatova a Chvalovic. Ve sklepech zde ale budou hostovat i někteří vinaři z Dobšic, Popic, Vrbovce, Miroslavi či Lechovic. Každý z nich pak návštěvníkům nabídne kolem deseti vzorků vín. Převažují mezi nimi bílá vína typická pro Znojemskou vinařskou podoblast, zejména Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

„Samozřejmě nebudou chybět ani vína červená a rosé a především vína VOC Znojmo. Tři z členských vinařství ze spolku VOC již naplňují i kategorii znojemských super ryzlinků rýnských pod názvem Královské ryzlinky. Jsou v ní zastoupené ročníky 2013 a 2014 a na trh byly uvedené v roce 2016,“ doplňuje Juraj Flamik. Kromě běžných odrůd si někteří vinaři pro své hosty připravili i vzorky méně známých vín jako je třeba Rotgipfler neboli Červenošpičák. Návštěvníci mohou ochutnat třeba i sekty kvašené klasicky v lahvi.

Festival otevřených sklepů je nejen o degustaci vín, ale také o setkávání s vinaři přímo ve sklepech. A ty jsou na Znojemsku skutečně unikátní. Staleté chodby hloubené do pískovce jsou stovky metrů dlouhé, tvoří komplikované labyrinty s četnými odbočkami a výklenky pro sudy s vínem. Hluboké sklepní prostory fascinují návštěvníky a zároveň jsou díky neměnné teplotě kolem 10 °C ideálním místem pro zrání vín. Kromě prohlídek historických sklepů ale vinaři připravují i další doprovodný program.

„Například Vinařství LAHOFER a HANZEL chystají řízenou degustaci ukazující, jak chuť vína ovlivňuje nazrávání v různých sudech. Součástí degustace bude i vinařský souboj sud versus nerez. Během celého festivalu nebudou chybět cimbálové muziky, harmonikáři a samozřejmě ani dobré jídlo a domácí speciality,“ vyjmenovává z bohatého doprovodného programu Kamila Vlčková z týmu pořadatelů.

Pořadatel chystá pro návštěvníky i zjednodušení nákupu vín přes chytré telefony pomocí online e-shopu. Novinku na festivalu otestuje zatím pouze s několika vinařstvími.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...