Šampionem vinařské oblasti Čechy se stal Ryzlink rýnský ze Školního statku Mělník

Kutná Hora, 25. září 2012 – Nejlepším vínem vinařské oblasti Čechy se v Národní soutěži vín stal Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2007 ze Školního statku Mělník. Nejlepším červeným vínem zvolila porota Neronet, české zemské víno 2011 od Lubomíra Bilíka z Prahy. Regionální soutěž v Čechách byla posledním z pěti nominačních kol Národní soutěže vín. Vína nominovaná do celostátního kola budou v prosinci „soupeřit" o umístění v Salonu vín ČR a titul absolutního šampióna. O soutěži informoval Svaz vinařů ČR.

Vinex-degustace250

„Tak jako loni v Litoměřicích, se i letos sešla v Kutné Hoře velmi zajímavá a pestrá sestava kvalitních vín s původem v Čechách. Porota tak mohla vedle titulu Šampiona a pěti vítězů kategorií udělit také 11 zlatých a 4 stříbrné medaile," řekl za pořadatele Stanislav Rudolfský, tajemník Cechu českých vinařů a ředitel Vinných sklepů Kutná Hora.

Kromě kategorie bílých suchých a polosuchých vín a červených vín vybírala porota z celkových 57 přihlášených vzorků také nejlepší růžové víno. Tím se stal Modrý Portugal rosé, jakostní víno 2011 z Lobkowiczkého zámeckého vinařství z Roudnice nad Labem. Rulandské šedé, výběr z hroznů 2010 z Vinařství u sv. Tomáše Malé Žernoseky získalo ocenění za nejlepší bílé polosladké víno a Svatovavřinecké, slámové víno 2011 společnosti Vinné sklepy Kutná Hora, s. r. o. zaujalo porotu nejvíce mezi sladkými víny. Školní statek Mělník si kromě titulu Šampiona vysloužil také cenu za nejlepší kolekci přihlášených vín.

Hodnocením vín vinařské oblasti Čechy byl ukončen seriál pěti nominačních kol hodnocení Národní soutěže vín. Do dalšího už celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín 2013 postupuje z vinařských Čech 16 vín, která se budou v prosinci v konkurenci 165 vín ze znojemské, 277 vín z mikulovské, 261 vín ze slovácké a 331 vín z velkopavlovické vinařské podoblasti ucházet o titul absolutního Šampiona České republiky a titul a umístění v Salonu vín ČR, stovky nejlepších vín pro daný rok vystavené ve státním zámku ve Valticích.

Šampión a vítězové kategorií:

Kategorie A - bílá vína suchá a polosuchá

  • Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2007 ze Školního statku Mělník

Kategorie B – bílá polosladká vína

  • Rulandské šedé, výběr z hroznů 2010 z Vinařství u sv. Tomáše Malé Žernoseky

Kategorie C – sladká vína

  • Svatovavřinecké, slámové víno 2011 společnosti Vinné sklepy Kutná Hora, s. r. o.

Kategorie D - růžová vína

  • Modrý Portugal rosé, jakostní víno 2011 od Lobkowiczkého zámeckého vinařství, Roudnice nad Labem

Kategorie E - červená vína

  • Neronet, české zemské víno 2011 od Lubomíra Bilíka z Prahy

Nejlepší kolekce: Školní statek Mělník

Národní soutěž vín je ucelený systém hodnocení vín, který má za cíl vícekolově hodnotit vína z České republiky a těm nejlepším umožnit další postup až po závěrečné hodnocení. Celostátní kolo Národní soutěže vín určí absolutního Šampiona, vítěze kategorií, nejlepší kolekci a dle podoblastního principu vybere stovku nejlepších vín České republiky pro daný rok. Těchto sto nejlépe hodnocených vín bude následně umístěno v Salonu vín, celoroční degustační expozici ve sklepení státního zámku ve Valticích.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Za vinařskou oblast Čechy soutěž organizoval Cech českých vinařů.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...