Má Brno dostatek sportovišť?

Brno, 28. listopadu 2012 - Narýsujeme-li si přímku mezi halou Rondo na Poříčí a areálem Tesly na Lesné, zjistíme, že většina významných brněnských sportovišť se nachází v severozápadní části Brna.

Víceúčelová hala, Start

Nejseverněji je položený areál Startu Brno na Loosově ulici na Lesné. Nachází se v něm fotbalové hřiště, které v tomto roce ztratilo primát posledního brněnského hřiště bez travnatého povrchu. Dominantní stavbou je víceúčelová hala, v níž jsou dva tenisové kurty. V hale je možno hrát i volejbal, malou kopanou, uskutečňuje se zde cvičení a hala je využívána pro florbal, kterému slouží i druhá, speciální florbalová hala. V areálu se nachází sedm tenisových a jeden volejbalový, respektive nohejbalový otevřený kurt. V areálu je také hřiště minigolfu.

Na jižní straně Lesné na Halasově náměstí je areál Tesly Brno. Veškerá činnost, kromě travnaté plochy s brouzdalištěm, probíhá v krytých prostorách areálu. Víceúčelová hala s hledištěm pro 180 diváků slouží volejbalu, basketbalu, florbalu, malé kopané, moderní gymnastice i karate. Je současně vhodná i pro další sportovní nebo společenské akce. Šestidráhový pětadvacetimetrový bazén je ve všední dny od 16.00 do 19.00 hodin využíván téměř výhradně plaveckými oddíly. Ve zbývajících hodinách je prostor i pro veřejnost. Protože se však o některých víkendech pořádají závody, je dobré se předem přesvědčit, které hodiny jsou k dispozici. Gymnastický sál s ribstoly a zrcadlovou stěnou je vhodný pro moderní gymnastiku i související sportovní činnosti (balet, tanec), ale také pro karate. Posilovna s kapacitou třiceti osob je od pondělí do pátku od 16.00 do 21.00 hodin k dispozici pro veřejnost. Sauna má kapacitu osm osob a i ona slouží veřejnosti. Vstup je řešen permanentkami. Tesla Brno je také majitelem areálu v Komíně, který slouží především jako loděnice, nabízející prostory k uložení lodi i nečlenům klubu. Součástí areálu je i venkovní hřiště a klubovna, které je možné si pronajmout.

Hala pro míšové sporty, TeslaHala pro míčové sporty, Tesla

Zhruba půl kilometru jižním směrem od Tesly se nachází ještě koncem minulého století největší brněnský sportovní areál za Lužánkami. Na ploše stadiónu, na němž v roce 1978 vybojovala Zbrojovka mistrovský titul a o rok později se zde hrála Liga mistrů evropských zemí, kde se konaly atletické závody, ale také třeba spartakiádní cvičení nebo dojezd cyklistického Závodu míru, se fotbalové branky pomalu ztrácejí v porostu náletových dřevin. V les se mění i ochozy, na nichž se na atraktivní utkání scházely desetitisíce diváků.

Neslavně dopadl po odprodeji soukromníkovi také hokejový stadión, na němž hokejisté Komety vybojovali 11 mistrovských titulů a kde se, tehdy ještě na otevřeném hřišti, v roce 1959 hrála jedna ze skupin mistrovství světa. Nyní zbylo pouze otevřené kluziště, které je v případě příznivého počasí v zimě využíváno veřejností. Na ně navazuje jáma, zarůstající tak jako sousední fotbalový stadión.

Nikdy nebyl dokončen plavecký stadión, kde byla původně plánována otevřená padesátka a samostatný skokanský bazén. Nevyšly ani pozdější plány na aquapark na stráni vedle stadiónu.

Co tedy dnes za Lužánkami najdeme? Nově byly postaveny dvě hokejové haly. Jedna s evropskými a druhá s kanadskými rozměry kluziště. Jsou téměř výlučně využívány hokejovými kluby. Pro veřejnost bývá vyhrazeno jen pár hodin zpravidla okolo oběda o sobotách nebo nedělích.

Plavecký stadión, LužánkyBazén, Tesla

Plavecký stadión, k jehož devastaci významně přispěl tentýž člověk, který má na svědomí zkázu stadiónu hokejového, se po letních opravách pomalu dostává z nejhoršího. V nové sezóně by tu měla mít veřejnost k dispozici alespoň část plochy denně od 6.00 do 22.00, o víkendech od 8.00 do 20.00 hodin. K dispozici je bazén o rozměrech 21 x 50 metrů s minimální hloubkou 1,80 metru a relaxační bazén. S plaveckou halou souvisí objekt posilovny, původně gymnastické tělocvičny. Posilovna s plochou 1 000 metrů čtverečních je vybavena mimo jiné 65 posilovacími stroji, deseti rotopedy a 13 polohovacími lavičkami. Součástí objektu je také tělocvična s plochou 100 metrů čtverečních. Solárium je momentálně mimo provoz. Posilovna je otevřená od 7.30 hodin, v pondělí až čtvrtek do 22.00 hodin, v pátek a v neděli do 20.00 a v sobotu do 13.00 hodin. Ve svátky je otevřeno od 13.00 do 20.00 hodin.

Lokalitě za Lužánkami dominuje budova Boby centra. Je to zejména hotel se sálem pro pořádání kulturních akcí, restauracemi a bary. Součástí jsou ale také prostory pro sportovní aktivity. Fitness má rozlohu 500 metrů čtverečních a je v něm 71 stanovišť a 10 kardiostanic. Dále zde najdeme pět squashových kurtů, čtyřdráhový bowling a dva poolové kulečníkové stoly. V podzemní části Boby centra se nachází dráha pro motokáry, která je v provozu celý týden v odpoledních a večerních hodinách. Za Boby centrem směrem k plaveckému stadiónu je fotbalové hřiště s umělým povrchem. Jeho majitelem je FC Nordic Brno, klub, který je zaměřený na mladé fotbalisty, jak chlapce, tak dívky. Hřiště má umělé osvětlení. S hřištěm sousedí tenisová a badmintonová hala Sprint. Má šest tenisových kurtů. Z toho čtyři s pomalejším povrchem pro začínající hráče a dva s rychlejším povrchem pro vyspělejší tenisty. Dále je zde šest kurtů na badminton s umělým povrchem. Kromě toho jsou vedle haly tři otevřené kurty s umělou trávou a umělým osvětlením. Hala zahajuje provoz od října. Vedle ní se nacházejí tři kurty Tenis Paradise, které mají umělý travnatý povrch a jsou vybaveny umělým osvětlením. V letních měsících jsou otevřené, na zimu je kryje přetlaková hala. Konečně dalších sedm otevřených antukových tenisových kurtů se nachází v sousedství hokejových hal směrem k ulici Rybníček. TK Medlánky je provozuje v letních měsících, a to i pro zájemce z řad veřejnosti.

Jiří Povolný
Vyšlo v Brno Business & Style


Související články:

Komentáře 

 
-1 #1 Kuba 2013-12-20 07:43
Ne nemá. Brno ma hrubý nedostatek sportovišť. Přitom když si to vezmete. Taková montovaná hala (něco jako http://www.astron.biz/cz/) nestojí jmění a pomohla by sportu v Brně mnohonásobně víc, než by byly náklady. Ale to v Brně ne. Když už se něco má stavět, tak nejde o víceúčelovou halu (viz. nová hala za lužánkami pro florbal)