Na Evropských hrách hendikepovaných usilují o paralympiádu sportovci ze 14 zemí

Brno, 20. června 2012 (MEDIAFAX) - Více než 400 účastníků ze čtrnácti zemí se účastní Her Evropského paralympijského výboru pro mládež, které začaly ve středu v Brně. Metropolí sportu handicapovaných bude Brno do neděle, na děti a mladé lidi do dvaceti let zde čekají klání v atletice, hře boccia, stolním tenise nebo plavání.

Pro sportovce připravili organizátoři bezmála sto různých disciplín a kategorií. "Soutěže probíhají podle mezinárodních paralympijských pravidel," řekla agentuře Mediafax mluvčí her Jiřina Veselá s tím, že divácky mimořádně atraktivními disciplínami jsou například jachting, racerunning nebo ragby na vozíku.

"Posláním her je umožnit dětem s postižením sportovat a okusit radost z vítězství. Současně však také chceme pomoci k integraci, ukázat zdravým lidem, že takřka žádný handicap není nepřekonatelný a že i přes to mohou lidé s postižením žít aktivní, plnohodnotný život, i když potřebují o něco více pomoci," řekl agentuře Mediafax manažer organizačního výboru her a ředitel Nadačního fondu Emil Vítězslav Dohnal. "Chceme dlouhodobě posunovat vnímání sportu handicapovaných v očích veřejnosti," dodal předseda organizačního výboru her Juraj Groch.

Organizátoři měli letos trochu obavy, jestli jednotlivé národní paralympijské výbory zvládnou připravit a vyslat do Brna své zástupce v čase vrcholících příprav na paralympiádu v Londýně. "Počet výprav ale předčil naše očekávání," řekl Dohnal. Svoji účast na hrách v Brně totiž potvrdili kromě tuzemských rovněž sportovci z Rakouska, Bulharska, Chorvatska, Dánska, Estonska, Maďarska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Portugalska, Ruska, Velké Británie a Slovenska.

Na londýnskou paralympiádu se podle organizátorů navíc mohou těšit nejlepší sportovec a sportovkyně brněnských her, které na svátek sportu handicapovaných vyšle Evropský paralympijský výbor.

Organizaci her pomáhá zajistit zhruba dvě stě dobrovolníků, zejména studentů Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Kromě nich jsou v akci také zaměstnanci některých brněnských firem, například čtyřicet počítačových expertů firmy Red Hat. Všichni se bez nároku na odměnu podílejí na organizaci sportovní částí her a podle Veselé tak pomáhají tak k zajištění jejich hladkého průběhu.

Brňané se až do konce týdne budou potkávat se sportovci po celém městě. "Na náměstí Svobody nebude například chybět doprovodný program s aktivitami určenými pro veřejnost," upozornila Veselá.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Jef Kratochvil, archiv eygbrno.cz

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit