TOP 09: Brněnská koalice bere chudým a dává bohatým

Brno, 5. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Brněnská magistrátní koalice ČSSD s ODS potápí kulturu v největším městě jižní Moravy. Agentuře Mediafax to v pondělí v reakci na předložený návrh rozpočtu města řekla brněnská opoziční zastupitelka za TOP 09 Irena Matonohová. Rozpočet, o kterém bude zastupitelstvo jednat v úterý, označila za nespravedlivý především vůči kulturním institucím a vůči organizacím, které se nedokázaly hlasitě ozvat proti škrtům.

Penize-bankovky-korupce

"Některé divadelní scény sice dokázaly po tlaku opozice a odborníků vyjednat jen pětiprocentní snížení dotací, zůstala však spousta institucí, které budou muset ušetřit původně ohlášených 20 procent svých rozpočtů," řekla Matonohová. Rozhodnutí městské rady podle ní nejvíce postihne Knihovnu Jiřího Mahena, Muzeum města Brna, Divadlo Radost, Hvězdárnu s planetáriem a Dům umění.

Údajně zdrcující jsou radniční škrty především pro Knihovnu Jiřího Mahena. "Okamžitým důsledkem omezení dotací je zkrácení výpůjční doby a zrušení poboček v Líšni a Chrlicích. Rozhodnutí vedení magistrátu tak devastuje sečtělost a vzdělání Brňanů," řekla Matonohová.

Brněnská TOP 09 zároveň zkritizovala fakt, že město pro příští rok bere peníze jen příspěvkovým organizacím, zatímco městské společnosti dostanou stejně peněz jako letos nebo dokonce i více. "Koalice si popletla Jánošíkovské heslo - brněnští radní berou chudým a dávají bohatým," prohlásila opoziční zastupitelka.

Matonohová zároveň zkritizovala fakt, že rozpočet předložila koalice opozičním stranám pouhé dva dny před jejím projednáváním. "Koalice nedovolila o možnostech úspor v rozpočtu rozpravu na listopadovém zastupitelstvu. Opoziční návrhy jsou neprohlasovatelné, protože jak ve finančním výboru, tak i ve všech ostatních komisích má koalice většinu a bezezbytku ji využívá," poznamenala Matonohová.

TOP 09 podle své zastupitelky proto přednese v úterý při jednání zastupitelstva svůj alternativní návrh rozpočtu, který údajně zohlední šetření napříč všemi organizacemi.

Podle návrhu radních bude město Brno příští rok pracovat s vyrovnaným rozpočtem 12,2 miliardy korun. Výši a jednotlivé rozpočtové kapitoly bude muset ještě posvětit úterní zasedání městského zastupitelstva.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...