ODS se v Brně-sever spojila s ČSSD do velké koalice, podporované komunisty

Brno, 25. října 2011 (MEDIAFAX) - V městské části Brno-sever se zhroutila v noci na úterý pravicová radniční koalice mezi ODS a TOP 09. Hned během úterka se pak při mimořádném zasedání zastupitelstva spojila stejně jako v minulém volebním období do velké koalice ODS s ČSSD.

odscssd-koalice-250

Starostka Brna-severu Sabina Tomíšková (ODS) prohlásila, že občanským demokratům vadilo především to, že s nimi klub zastupitelů TOP 09 delší dobu nekomunikoval. "Jejich klub se navíc rozpadl a nemohli jsme tak zajistit silnou většinu při důležitých hlasováních," řekla představitelka nejsilnější koaliční strany ve čtvrti.

"Skutečným důvodem vystoupení ODS z pravostředové koalice je fakt, že jsem odmítl jako místostarosta podepsat některé až o třicet procent předražené městské zakázky," řekl po zasedání zastupitelstva odvolaný místostarosta Pavel Wisman (TOP 09). Spolu s ním odvolalo zastupitelstvo z vedení městské části i ostatní radní za TOP 09, KDU-ČSL a sdružení Společně pro Brno-Sever. "Radnici tak stejně jako na magistrátu ovládla kmotrovská koalice občanských a sociálních demokratů," řekl Wisman. Dodal, že souručenství ODS a ČSSD znamená, že z rozhodování vyřadilo ostatní politické subjekty - obě smluvně opoziční strany mají totiž při podpoře hlasů komunistů v zastupitelstvu dostatek hlasů na to, aby si prohlasovaly jakékoliv rozhodnutí.

Novým místostarostou Brna-severu se stal v úterý Rostislav Hakl (ČSSD). Pravostředová koalice přišla i o další členy ve vedení radnice - tam se naopak dostali zástupci KSČM, kteří prostřednictvím Emila Vítka obsadili klíčový post šéfa kontrolního výboru. Pravicové strany přišly i o dva členy finančního výboru - odvolaného Petra Hladíka (KDU-ČSL) a Dušana Kšíra (Společně pro Brno-sever) nahradili Jiří Sehnal (ODS) a Šárka Šelbická (ČSSD).

Bývalý místostarosta Wisman přitom ještě v pondělí dopoledne tvrdil, že pravostředová radniční koalice je pevná. Členové TOP 09 se podle něj snažili minulý týden domluvit s občanskými demokraty na schůzce, která by měla objasnit další fungování koalice po odchodu Jana Mandáta z klubu zastupitelů TOP 09.

"ODS zareagovala až v pondělí v půl jedenácté v noci, kdy jsme od dnes již bývalých koaličních partnerů obdrželi informaci o jednostranném vypovězení koaliční smlouvy v Městské části Brno-sever. Potvrdily se tak již delší dobu šířící se spekulace," řekl Wisman. ODS podle něj bezprecedentním krokem porušila uzavřenou koaliční smlouvu. "ODS neměla zájem o standardní transparentní koaliční spolupráci a vypovězením koaliční smlouvy se po necelém roce vrací do starých kmotrovských pořádků," prohlásil Wisman. "Dá se i předpokládat, že se jedná o poslední zoufalý pokus ODS využít příležitosti ke zneužití veřejných prostředků před změnou rozpočtového určení daní z dílny ministra financí," doplnil.

Zhroucení pravostředové koalice v městské části Brno-sever je podle něj špatnou zprávou pro občany městské části Brno-sever a naopak dobrou zprávou pro "kmotry" z ODS.

Zastupitelstvo Brno-sever má 35 členů a většinu tak tvoří 18 hlasujících. ODS s ČSSD má nyní v zastupitelstvu dohromady paradoxně stejný počet lidí jako končící koalice, tedy 19. S novou koalicí ODS a ČSSD v úterý hlasovali i komunisté. Bývalou koalici tvořily ODS, TOP 09, Společně pro Brno-sever a KDU-ČSL.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...