Brno-sever během léta zainvestuje do základních i mateřských škol

Brno, 21. června 2023 – Během letních prázdnin tohoto roku plánují v MČ Brno-sever klíčové investice, které zlepší kvalitu školství v městské části. Týká se to ZŠ Zeiberlichova v Soběšicích, MŠ Kohoutova ve Štefánikově čtvrti, ZŠ Blažkova nebo ZŠ Milénova na Lesné. Celkově je na tyto investice vyčleněno 41 milionů korun, z čehož 30 je z transferu z MMB a zbývající část 11 milionů připravila přímo MČ.

skola skolaci bnro

Zároveň městská část uvádí, že během letních měsíců dojde k nutným úpravám škol, které posunou kvalitu zázemí pro žáky i učitele do 21. století.

„Přes nadcházející léto plánujeme hned několik investičních akcí. Postavíme novou šatnu a sborovnu na ZŠ Zeiberlichova v Soběšicích. Na tento projekt máme vyčleněných 11 milionů. Jedná z nejstarších škol v Brně, založena byla v roce 1887. V roce 2000 proběhla rozsáhlá rekonstrukce včetně půdní vestavby, která pomohla rozšířit školu o dvě třídy na celý první stupeň. Před 11 lety, tedy v roce 2012 byla otevřená i tělocvična. Nicméně prostor je ve škole málo, stávající akce má rozšířit zázemí pro pedagogy. Důležité je také vytvořit moderní šatnu, která poslouží všem dětem,“ uvedl místostarosta MČ Brno-sever Martin Glogar (KDU-ČSL).
Radnice Brna-severu je připravena zajistit lepší provoz Mateřské školy Kohoutova. „Dále zrekonstruujeme varnu, výdejny, kotle a rozvody topení na MŠ Kohoutova. Jde o velkou akci, která po 40 letech fungování této školky posune provoz do 21. století. Zajistí také kvalitní a spolehlivý provoz školy. Pro tuto investici jsme vyčlenili 25 milionů,“ dodal Glogar

Součástí rozsáhlých investic jsou také bezbariérové úpravy na ZŠ Blažkova a ZŠ Milénova, které se nachází na Lesné.

„Na ZŠ Blažkově zrekonstruujeme přístupové schody a vybudujeme bezbariérový přístup. Schody jsou v havarijním stavu. Bezbariérové úpravy pomohou nejen žákům na vozíku, ale především poslouží rodičům předškolních dětí, kteří jinak při vyzvedávání starších sourozenců museli nechávat děti v kočárcích dost daleko od školy. Budova navíc slouží jako volební místnost, takže opatření pomohou i starším občanům. Základní školu Milénova rovněž čekají rekonstrukci přístupových schodů a vybudování bezbariérového přístupu. Do bezbariérovosti tak půjde 5 milionů,“ uzavřel o investicích do školství Glogar.

V městské části se nachází také ZŠ nám. Republiky, kde se dne 13. června uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy volného sdružení ukrajinských ilustrátorů PICTORIC s názvem "Je třeba se nebát". Tato událost nejen přinesla umělecké zážitky, ale stala se také důležitým příkladem solidarity a porozumění mezi různými kulturami ve škole, která poskytuje vzdělání pro mnoho ukrajinských uprchlíků a je jednou z největších spádových škol pro cizince ve městě Brně.

Místostarosta Glogar, který má školství v gesci uvedl, že situace mezi ukrajinskými a romskými děti je stabilní. Je rád, že vyhrocená situace v posledním týdnu se tak neprokresluje do škol mezi děti, a to především díky dobré práci zaměstnanců školy, kteří se snaží akcentovat jednotu všech dětí, bez rozdílů jejich původů. „Velmi si vážím práce pedagogů a jsem rád, že se jim daří vyváznout z konfliktů a mohou tak pokračovat v jejich skvěle odvedené práci.“

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...