Průkopníci české elektroniky a gotiky startují v Brně a raritní československé turné

Brno, 14. listopadu 2022 – Fanoušci elektronické a gothic-rockové muziky, kteří prožívali začátky a rozmach těchto žánrů v českých a slovenských klubech v devadesátých letech, se můžou těšit na unikátní událost. Brno zažije premiéru celého programu kde kromě zmíněných jmen příjde zazpívat i zásadní jméno nejen Brněnské scény a to Aleš Čuma. Spolu s Petrem Kučerou a Dušanem Vozázym nachystali možná né jen jedno hudební překvapení. Chystané společné miniturné projektů Eniel a Déva a kapely Jerusalem konané pod názvem Religion Night 22 má pět zastávek v ČR a na Slovensku. Předznamenává také jejich chystané a pestré reedice.

jerusal1 1

Za projektem Eniel stojí Petr Kučera, člen legendární kapely Oceán a autor textu její nejslavnější skladby Ráchel. Společně se zpěvákem Petrem Mukem také založil kapelu Shalom. Svůj sólový projekt Eniel vytvořil v roce 1993 pro instrumentální album sloužící jako scénický hudební doprovod k výstavě vitráží Jana Kunovského. Konceptuálně pojatá kolekce ale obstojí i samostatně jako elektronický zvukomalebný pomyslný cestopis mapující různé stavy duchovního rozjímání s hudebními vlivy Dálného východu. V roce 1995 přidal Kučera ještě druhé album Slunečná, které obsahovalo i tři písně, jež nazpívala Eva Lindbergová.

Déva je projekt Dušana Vozáryho, další výrazné osobnosti vzešlé z Oceánu, bezpochyby nejvýznamnější české elektronické skupiny počátku 90. let. Vozáryho jediné sólové album z roku 1993 už bohužel nemělo následovníka, který by dál rozvíjel načrtnutý styl vrstvení syntezátorů, samplů a smyček a živých kytar či smyčců. Temně elektronicky laděné písně s filosoficky laděnými texty a instrumentálky doplňují vokály Lenky Dusilové a Jitky Charvátové. Ve své éře to byl u nás patrně jediný takto moderně pojatý a aranžérsky propracovaný projekt, který produkčně snesl srovnání se soudobou britskou produkcí v daném žánru. Vozáry už ale s Dévou dál nepokračoval, protože začal působit s Mejlou Hlavsou v kapele Fiction. Dodnes se věnuje studiové práci a projektům spojeným spíše s undergroundem. O to vzácnější je jeho současný návrat k tomuto debutovému sólovému počinu.

Projekty Eniel a Déva se příští rok dočkají pestré reedice včetně bonusů, picture LP a dalších překvapení pro hudební fanoušky.

Třetím účastníkem turné je českobudějovická kapela Jerusalem, jež v roce 1992 pod producentským dohledem Petra Muka, Dušana Vozáryho a Karla Deniše natočila album V kruhu. Přineslo nefalšovanou gotiku ve stylu raných The Mission, Sisters of Mercy či Fields of the Nephilim s temnou atmosférou, charakteristickým chvějivým zvukem kytar a neúprosně chladně přesnou rytmikou. Album obsahuje také zadumané texty v naléhavém podání zpěváka Jana Dvořáka, jenž se později stal i dvorním textařem Petra Muka. K dalšímu albu nazvanému Tajná zahrada se Jerusalem dostal v roce 2011 a nyní se vrací na pódia s původním soundem. Reedice alb V kruhu a Tajná zahrada vychází 4. 11. 2022

Jako speciální host vystoupí na všech akcích také synth-popová kapela Lakeside X. Ti v letošním roce dokončili s německým producentem Danielem Myerem své čtvrté studiové album s názvem Love Disappears, které pokřtili v říjnu v pražském Lucerna Music Baru. Daniel Myer má kromě účasti v projektech Covenant nebo Haujobb za sebou i spolupráci se jmény elektronické hudby, jako jsou Front 242, Nitzer Ebb nebo Depeche Mode. Na minulém albu City Of Red Lights s Lakeside X spolupracoval jako zvukový engineer Paul Kendall, jenž se studiově podílel také na vzniku nahrávek Depeche Mode a s jejich někdejším členem Alanem Wilderem přijel v roce 2010 do Prahy desku pokřtít.

Aktuální miniturné, spojující čtyři různé, přesto vzdáleně příbuzné světy do pestrého celku, odstartuje 17. 11. v Brně v klubu Melodka, pokračovat bude 18. 11. v Bratislavě v UHU klubu a svou první část končí 19. 11. v Žilině v klubu Smer. Další dva koncerty se odehrají 2. 12. v Praze v klubu Rock Café a 3. 12. v Českých Budějovicích v klubu MC Fabrika.

Foto: archív kapely


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události