V Domě umění představují dílo Ester Krumbachové

Brno, 2. února 2022 - Výstava, publikace a online archiv – to jsou výsledky čtyřletého kritického zpracování pozůstalosti Ester Krumbachové, jedné z nejvýznamnějších osobností české filmové nové vlny. Monografická výstava, která dostala jednoduchý název ESTER KRUMBACHOVÁ, bude v Domě umění města Brna k vidění do 6. března 2022.

ester krumbachova

Ester Krumbachová (1923–1996) patří mezi klíčové osobnosti české kultury druhé poloviny dvacátého století. Její charakteristický literární styl a originální výtvarný jazyk určil vizuální, dramaturgickou i režijní podobu řady českých filmů a divadelních her a ovlivnil mnoho dalších umělců. Přesto nebyla její tvorba doposud veřejnosti komplexně představena, a to i proto, že její pozůstalost byla objevena teprve v nedávné době.

Výstava v Domě umění nabízí rozsáhlou síť původního materiálu rozděleného do tematických bloků, které jsou vzájemně provázané. Budou představeny autorčiny malby a kresby, kostýmní návrhy, šperky, dopisy přátelům (a kočkám), deníky a soukromé fotografie. Výstava tak bude nejenom otiskem dobových vlivů a témat, ale i pestrým universem mnohovrstevnatého a velice originálního myšlení, umožní pohled do poloveřejného soukromí umělkyně, do jejích četných tvůrčích i soukromých zápasů. Výstava dále představí výběr realizací a ukázek z filmů, na kterých se Ester Krumbachová podílela. Promítán bude její jediný autorský snímek Vražda Ing. Čerta a dokumentární film Pátrání po Ester od Věry Chytilové.

Metody, jakými Krumbachová vstupovala do zásadních momentů a podoby filmů, se jasněji ukazují při použití aktuálních genderových či mediálních teorií. Kurátorský pohled na její tvorbu je proto konstruován z dnešní perspektivy, kterou zrcadlí i spolupráce s několika současnými tvůrkyněmi a tvůrci, kteří tvorbu a osobnost Ester Krumbachové interpretují či uplatňují podobné myšlenkové přístupy ve své práci. Aktuální vyznění expozici dodává architektura od Jakuba Červenky z architektonického studia Objektor, historický materiál doplňuje například dílo Anny-Marie Berdychové, Jana Boháče a Anny Ročňové, Daniely a Lindy Dostálkových, Davida Fesla, Libuše Jarcovjákové, Jiřího Kovandy nebo Marka Meduny.ester krumbachova 2

 

Do uměleckého výzkumu díla a archivu Krumbachové se zapojili také zahraniční umělci a umělkyně. Beca Libscombe ve spolupráci s grafickým studiem HIT, Morwennou Kearsley, Berniem Reidem a Laurou Richmond připravili sérii plakátů z šatníku Ester Krumbachové, jež komunikují výstavu veřejnosti. Kolektiv New Noveta zahájí výstavu novou performancí vytvořenou na základě studia filmů a archivu Krumbachové se zvukovou instalací hudebníka Davida Airda aka Vindicatrixe a kostýmy z Atelieru Bâba. Součástí výstavy je i performance Jiřího Kovandy a scénické čtení Kateřiny Konvalinové v režijní spolupráci s Viktorií Vášovou, které upravily scénář Sedmikrásky II Ester Krumbachové a Věry Chytilové, nalezený v pozůstalosti.

Ester Krumbachová byla velkou milovnicí zvířat a v jejím bytě Za Zelenou liškou našlo útočiště mnoho toulavých koček a jiných opuštěných zvířat, o které s láskou pečovala. Výstava v Domě umění proto nebude jenom monografická, ale i umisťovací – v expozici se budou pohybovat kočky z útulku Tlapky Mochov, které si příchozí návštěvníci a návštěvnice budou moci adoptovat. Kočky tak nejsou výstavním exponátem, ale rozšiřují působnost výstavy umění o další etický aspekt, který byl v životě autorky důležitý. Ačkoli zahrnutí zvířete do lidské výstavy zůstává i přesto problematické, kurátorky a instituce podstupují toto riziko s vírou, že je možné překročit vymezené hranice vkusu pro dobrý život našich zvířecích přátel v nouzi.

Zdroj: Dům umění města Brna, foto: Martin Polák


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události