Divadlo Polárka uvede adaptaci románu Tobiáš Lolness

Brno, 19. ledna 2022 - Brněnské Divadlo Polárka uvede v lednu adaptaci románu Tobiáš Lolness francouzského autora Timothéa de Fombelle. Jedna z nejčtenějších současných knih pro mládež vyšla poprvé v roce 2006 a v dobrodružném příběhu otevírá zásadní témata jako je klimatická krize nebo rozdělení společnosti. V postavě třináctiletého Tobiáše se také zrcadlí “dvojtéma” letošní sezóny Polárky - Samota a Samostatnost.

maska divadlo theatre

Více než šesti set stránkový román se odehrává na stromě, který je pro své obyvatele tím, co pro nás planeta. Uzavřený svět, za jehož hranicemi leží neznámo a prázdno. Svět, na kterém jsou všichni jeho obyvatelé závislí, ale navzdory tomu jej těží, využívají a postupně zabíjí. Tobiáš Lolness tak kromě vlastního dobrodružného příběhu čelí i těmto velkým, “celosvětovým” hrozbám. Stejně tak sleduje své vrstevníky dospívat v rozdělené a radikalizující se společnosti. Timothée de Fombelle pracuje s vážnými tématy metaforicky a vstřícně k mladému čtenáři, ale také nelakuje svět narůžovo.

Divadelní adaptaci rozsáhlého románu zpracovala dramaturgyně Dagmar Haladová, několik desítek postav, obyvatel stromu a jeho okolí, ztvární téměř celý herecký soubor Divadla Polárka - v titulní roli se objeví Jaroslav Tomáš. Režisérem inscenace je umělecký šéf Polárky Jan Cimr, scénu a kostýmy navrhla Kateřina Doleželová, živou hudbu v představení složil a produkuje Tomáš Vtípil.

“Není těžké pochopit tu základní metaforu ´strom=planeta´. Mnohem těžší úkol je chápat a ztvárnit živé bytosti, ve kterých se můžeme sami vidět, které čelí stejným výzvám jako my. A tím nemyslím jen nás dospělé - děti s námi sdílí náš svět s jeho radostmi i problémy,” říká režisér Jan Cimr. Inscenace je určena pro diváky od devíti let.

Vizuální stránku inscenace dotváří projekce a videomapping; hudba, resp. zvuk inscenace vzniká z větší části živě na scéně: “Snímáme kroky na jevišti, skutečné zvuky, ty se elektronicky přetváří v hudbu a divák je slyší prostorově okolo sebe, podobně jako v kině,” vysvětluje autor hudby a sounddesignu Tomáš Vtípil.

Premiéra inscenace byla z důvodů pandemie covid-19 už několikrát odložena, v tuto chvíli je plánována na 25. a 27. ledna 2022.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události