Jedinečný festival na JAMU nabídne 11 večerních koncertů

jamu klavirista DaanVandewalleBrno, 12. listopadu 2019 – Pozoruhodné koncerty z oblasti akustické i elektroakustické hudby a multimediálních projektů nabízí festival Setkávání nové hudby Plus 2019. Již 22. ročník tohoto brněnského mezinárodního festivalu, který spolupořádá Sdružení Q a Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, začal v polovině října, ale právě v nadcházejícím listopadu a prosinci se uskuteční souvislá šňůra jedenácti ojedinělých večerních koncertů.

„Festival zahájil přední světový odborník na interpretaci současné hudby, belgický klavírista Daan Vandewalle, který přednesl hodinovou skladbu Songsof Insurrection. Tu přímo pro něj zkomponoval legendární americký skladatel Frederic Rzewski,“ uvedl ředitel celé akce a prorektor pořádající akademie profesor Ivo Medek.

Nezvyklý festival pokračuje 5. listopadu violoncellovým recitálem věhlasné francouzské interpretky Séverine Ballon, která hostuje na předních pódiích pěti kontinentů se skladbami světových i českých autorů. Koncert se koná v Komorním sále Hudební fakulty JAMU v 19.30 hodin. Hned na dalším koncertu Tria Aperta se 12.listopadu na stejném místě a ve stejnou dobu představí čeští interpreti i skladatelé.

Profesor Medek dále upozorňuje na slavnostní koncert ke 100. výročí narození Gideona Kleina. Akcese totiž 19. listopadu opět v 19.30 hodin v Koncertním sále HF JAMU koná za účasti skvělých interpretů z ČR (Janáček Ensemble, Troupová, Filípek, aj.) a renomovaného izraelského klavíristy Tomera Leva. Hned o den později, 20. listopadu, ve stejných prostorách zazní v rámci projektu JAMU – RC Connections 2019 závěrečný koncert skladatelů a interpretů z HF JAMU a Royal Conservatory of Music Den Haag.

Hned 27. listopadu se pak opět v Koncertním sále HF JAMU uskuteční koncert Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra. Do programu budou zařazena díla autorů Judit Varga, Dušana Bavšeka, Petera Grahama, Martina Smolky, Ivo Medka a Dana Dlouhého. Na následující den je naplánovaný koncert pražského souboru Moens se skladbami výhradně českých soudobých autorů jako jsou MiroslavPudlák, Karel Doležal, Hanuš Bartoň a další.

Mimořádnou pozornost si zaslouží klavírní koncert dvojice předních českých pianistů – Sáry Medkové a Jana Bartoše, na kterém zazní skladby A. Schönberga, M. Kabeláče, H. Lachenmanna, P. Grahama a dalších autorů. Večer se opět koná v Koncertním sále HF JAMU 29. listopadu o půl osmé večer stejně tak jako 2. prosince vystoupení slovenského VENI ensemble Bratislava. „Jde o jeden z nejpřednějších evropských souborů zaměřený na komponovanou, ale především improvizovanou současnou hudbu,“ vysvětlil Medek.

Nevšední zážitek ale slibují také dva multimediální projekty. Hned 3. prosince tentokráte ovšem v 19 hodin a v Divadle na Orlí vystoupí MarISHA a vynikající americká zpěvačka Carmina Escobar v projektu obou souborů (ISHA trio a Ensemble Marijan). Devátého prosince pak Evelina Domnitch a Dmitry Gelfand (NL/RUS/BY)v české premiéře multimediální projektu nazvaného Forcefield. Projekt Elementy oceňovaného dua vystupujícího po celém světě představí výsledek spolupráce studentů JAMU a AVU Praha.

Jedinečnou koncertní řadu jedinečného festivalu zakončí Koncert Studia soudobé hudby Hudební fakulty JAMU se skladbami pedagogů a studentů Katedry kompozice, dirigování a operní režie HF JAMU. Festival uzavře 11. prosince v Komorním sále HF JAMU v 19.30 hodin.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
18192021222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..