Helios
Minerva

Fenomenální pianista Fred Hersch zahraje poprvé v Česku

Brno 13. dubna 2015 - Do Česka vůbec poprvé přijíždí jeden z nejlepších pianistů současnosti a dvojnásobný nominant na letošní Grammy Fred Hersch. Americká jazzová legenda svým sólovým vystoupením ozdobí program 14. ročníku mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno. Hersch představí svůj recitál ve středu 15. dubna v Besedním domě.

„Ještě nevím, co v Brně zahraji. Obvykle se rozhoduji tak deset minut předtím, než začnu hrát to, co začnu. Záleží na klavíru, na akustice v sále a mojí momentální náladě,“ uvedl Hersch v nedávném rozhovoru s Tomášem S. Polívkou pro Lidové noviny.

Devětapadesátiletý pianista Fred Hersch proslul mimo jiné celovečerním hudebním pásmem s divadelními prvky nazvaným My Coma Dreams, vycházejícím z jeho pocitů během dvouměsíčního komatu, do něhož upadl v roce 2008. „Jediné, co mi po kómatu zůstalo, kromě urputné rehabilitační dřiny, byly vzpomínky na mimořádné sny. K práci umělce často patří použít „nalezený“ materiál k něčemu kreativnímu. A přestože šlo o hrozné životní období, přineslo něco unikátního,“ okomentoval Hersch projekt ve zmiňovaném rozhovoru. Mezinárodní respekt si však získal také sólovými recitály, kdy může nechat plně rozvinout svoji bezbřehou invenci. Právě takový program představí i v Brně.

Herschův vliv se v mnoha směrech odráží na nové generaci jazzových pianistů. Jeho bývalými studenty jsou například Brad Mehldau, Ethan Iverson nebo Jason Moran, který jednou prohlásil, že „Fred u klavíru je jako LeBron James na basketbalovém hřišti. Je to dokonalost.“ Poslední dvě desetiletí je Hersch také vášnivým mluvčím a fundraiserem pro organizace bojující s nemocí AIDS.

V rámci festivalového dvojkoncertu se 15. dubna v Besedním domě představí také přední český kontrabasista Tomáš Liška se svým česko-německým uskupením Pénte. Liška se s ním vydává do nových vod hudebních experimentů a originálním způsobem propojuje světy jazzu, volné improvizace a vážné hudby.

Vstupenky v cenách od 270 Kč jsou k pořídíte na webu jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Duben 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejbližší akce
06.05. BlueFest Online..
Tiskárna Brno (CCB)