Didaktické dřevěné hračky v Technickém muzeu pobaví, poučí i zaujmou

Brno, 26. února 2015 - Nejnavštěvovanější expozice Technického muzea v Brně se dočkala zajímavého zpestření. Oblíbenou technickou hernu doplnily didaktické hračky a modely, které svojí formou i zpracováním odkazují na technické dědictví i dobré vlastnosti dřeva jako takového.

drevo hlavolam

Díla studentů vznikla během spolupráce Lesnické a dřevařské fakulty Mendlovy univerzity v Brně a Technického muzea v Brně.

Studenti se při výrobě didaktických modelů museli vypořádat nejen s konstruktérskými požadavky, ale bylo zapotřebí nastudovat i historické postupy a vyrobit zmenšeniny často již existujících objektů. Vznikly tak například funkční modely lisu na víno, tkalcovského stavu nebo vodního mlýna. V mnoha případech však nebyla předloha dostupná, a proto museli jejich tvůrci nastudovat historické zdroje a podle nich teprve vytvořit výkresovou dokumentaci. Takovým způsobem vznikala kupříkladu vodní pila dle Leonarda da Vinciho nebo středověký jeřáb.

Modely posloužily mimo jiné i při výuce, kdy autoři představovali svá díla ostatním spolužákům spolu s odborným výkladem o používaných materiálech, pracovních postupech a nářadí.

Radost z modelů na výstavě budou mít určitě i ti nejmenší. Didaktické hračky „Gotický krov“ a „Roubená chaloupka“ jsou totiž plně k dispozici dětským návštěvníkům technické herny, kterou naleznou ve třetím patře muzea. Snahou výstavy je ukázat dětem postupné kroky vedoucí ke vzniku i náročných objektů. Malí i velcí návštěvníci tak mají možnost stát se na chvíli tesařem a postavit si roubenku nebo středověký krov.

Děti i dospělí mají díky těmto modelům příležitost názorně pozorovat, že původní historické konstrukce byly většinou vyráběny velmi jednoduchými postupy a poměrně primitivním nářadím. Opakováním těchto metod ale dokázali naši předci vyrobit i velmi složitá soustrojí a stavby.

Poslední skupinu těchto modelů tvoří i didaktické hračky určené například pro procvičování logického uvažování či názorné vysvětlení určité muzejní tématiky. Užitečné návody a postupy, jak tyto modely vznikaly a na jakém principu tyto technické konstrukce fungují, budou uvedeny na doplňujících informačních panelech. Výstava potrvá až do srpna roku 2015.

Zdroj: TMB


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Srpen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejbližší akce

Žádné události