Výstava ke 120. výročí stavitele Konráda Hrubana v Technickém muzeu

Brno, 16. ledna 2014 - Na konci listopadu uplynulo 120 let od narození profesora Konráda Hrubana (25. 11. 1893 – 26. 8. 1977), našeho předního odborníka v betonovém stavitelství a půdní mechanice. Jako připomínku jeho záslužné práce připravilo Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Archívem VUT malou výstavu, která bude veřejnosti přístupná do 8. února 2014 v budově muzea na Purkyňově ulici 105.

Zelezobeton

Konrad hruban brnoKonrád Hruban po absolvování prostějovské reálky a ČVUT v Praze pracoval sedmnáct let ve stavební praxi a roku 1937 začal přednášet na pražské i brněnské technice. Vedle svého pedagogického působení se věnoval vědecko-výzkumné a publikační činnosti.

Byl významným spolutvůrcem obecné teorie betonových a železobetonových staveb a průkopníkem odlehčených tzv. skořepinových konstrukcí, pro které matematicky zformuloval tzv. deformační funkce. Byl také propagátorem navrhování staveb podle stupně bezpečnosti a později podle mezních stavů, čímž se zvýšila jejich bezpečnost a současně snížila spotřeba materiálu.

Podílel se na založení řady československých i mezinárodních vědeckých institucí a organizací, např. Československé vědecko-technické společnosti, Československé akademie věd, Mezinárodní společnosti pro skořepinové konstrukce či Sdružení výzkumných ústavů stavebních.

Zdroj a foto: TMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...