Velká výstava děl Josefa Lady na Špilberku

Brno, 9. ledna 2014 - Ladovo rozsáhlé dílo tvoří okolo 15 tisíc kreseb a přes 400 obrazů a podle Ladova námětu či ilustrací vzniklo na dvacet filmů. Vytvářel také divadelní výpravy, jeho dílo je zastoupeno v galeriích a muzeích v celé republice a do dnešních dnů se stále těší pozornosti diváků na mnoha výstavách.

Josef lada vystava spilberk brno

Z tohoto ohromujícího množství bylo pro letošní výstavu na hradě Špilberku, která potrvá do konce ledna, vybráno na 150 kreseb z třiadvaceti knižních titulů tohoto bezesporu nejznámějšího českého ilustrátora a malíře, s jehož obrázkovými knížkami se setkáváme od nejútlejšího dětství.

Josef Lada začínal jako karikaturista, nicméně už v roce 1911 vyšla jeho první knížka pro nejmenší Moje abeceda s kresbami k národním říkadlům. Svými nezaměnitelnými ilustracemi doslova oživoval literární díla autorů jemu blízkých, kamarádů a přátel, mezi které počítal především Jaroslava Haška, jehož Osudy dobrého vojáka Švejka doprovázel kresbami už od roku 1921. Lada ale také sám psal vlastní pohádkové příběhy s mnoha obrázky, z nichž nejznámější jsou bezpochyby příběhy moudrého kocoura Mikeše.

Velmi aktivně se Lada projevoval i jako úspěšný glosátor nejrůznějších dobových situací. Jeho vtipné černobílé i barevné kresby vycházely v mnoha časopisech i nedělních novinových přílohách a pro výstavu bylo vybráno několik kreseb z časopisu Kvítko z čertovy zahrádky z dvacátých a třicátých let. V žádném období své tvorby však malíř nezapomínal na děti. Už jenom málokdo z nás si uvědomí, že záhlaví časopisu Mateřídouška a Ohníček je také dílem Josefa Lady.

Na výstavě patří nejvíce obrázků Ladovým veselým učebnicím, pohádkám o chytrém českém Honzovi, bajkám podle Ezopa, kocouru Mikešovi a pohádkám, které autor nazval jako nezbedné. Nechybí samozřejmě ilustrace k nejznámějším pohádkám Karla Jaromíra Erbena. Nejmenší děti si připomenou obrázky a čtyřverší k vybraným písmenům naší abecedy.

josef lada spilberk vystava

„Moje abeceda, ale i jiné knížky vycházely z nových verzí nebo byly doplněny o další nové kresby, černobílé obrázky byly v nových vydáních již kolorované. Kreseb vzniklo opravdu mnoho a dodnes z nich vybíráme a děláme tematicky nové tituly a jsme rádi, že je o ně zájem,“ říká malířův vnuk Josef Lada.

Výstava je doplněna deseti obrazy zasněžené krajiny s klouzačkou, Mikulášem, ponocným i vodníkem sedícím nad zamrzlou hladinou rybníka, které nám svou zimní tematikou navodí příjemnou vánoční atmosféru.

Dojmy z dětství si neseme v paměti celým životem. Zkusme tedy i dnes pootevřít dveře do světa Ladových pohádek, říkadel a ilustrací, do krajiny dětství, které nám a především našim dětem přinášejí tolik potřebnou radost. A možná po zhlédnutí výstavy budete mít chuť si s dětmi udělat o prázdninách výlet do Hrusic, kde je v Ladově domě, obklopeném velkou zahradou, umístěna stálá expozice nejznámějších Ladových obrázků, která je doplněna i volnou tvorbou a ilustracemi jeho dcery Aleny Ladové.

Špilberskou výstavu, která potrvá do 26. ledna 2014, doprovází i nabídka knížek, DVD, kalendářů a vánočních pohlednic s Ladovými ilustracemi, které mohou potěšit i jako milý vánoční dárek. Připraven je rovněž bohatý doprovodný program pro mateřské a základní školy. Více na spilberk.cz.

Jana Svobodová, Muzeum města Brna
Foto Miloš Strnad


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  3  4  5
  6  7101112
1314151719
2021222324
27282930   
Nejbližší akce

Žádné události