Unikátní velkomoravské šperky z Pohanska k vidění pouze do neděle

Brno/Pohansko, 4. července 2013 - Desítky zlatých a stříbrných šperků z druhé poloviny 9. století. Tedy z vrcholného období Velkomoravské říše. Městské muzeum a galerie Břeclav připravilo k oslavě 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje ojedinělou výstavu na zámečku Pohansko.

gombik-velkomoravske-sperky-zamecek-pohansko

„Výstava připomene také letošní pětapadesátou sezonu nepřerušeného archeologického bádání v této významné velkomoravské lokalitě. Zahájená byla v roce 1958 pod vedením prof. Františka Kalouska a brzy následovaly významné objevy velmožského dvorce, křesťanského kostela s rozsáhlým pohřebištěm a bohatou pohřební výbavou. V roce 2006 se potom podařilo současnému archeologickému týmu - pod vedením prof. Jiřího Macháčka z Archeologického ústavu FF Masarykovy univerzity v Brně - objevit pozůstatky druhé sakrální stavby v tzv. severovýchodním předhradí, opět doplněné pohřebištěm a četnými cennými nálezy,“ prozradila ředitelka muzea Alena Káňová.

Vystavené náušnice, gombíky, prsten či nákončí dokládají vysokou hmotnou kulturu této důležité historické etapy našich dějin. Návštěvníci budou moci ocenit jak technicky dokonalé zlatnické řemeslo, tak i půvab a estetiku jejich designu i díky doplňujícím velkoformátových fotografiím.

gombik-velkomoravske-sperky-zamecek-pohansko2

„Ke specifiku šperkových nálezů na Pohansku patří fakt, že zde výrazně převažovaly stříbrné nálezy nad zlatými, zhruba v poměru 4 :1, a nalezly se zde i unikátní předměty jinde se nevyskytující či jen v ojedinělých exemplářích – gombíky zdobené skleněnými očky, nákončí ve tvaru stylizované knihy jako doklad rozvinuté christianizace, či lunicovité náušnice s řetízky a přívěsky. Právě ony byly pravděpodobně zhotovované přímo na hradisku Pohansku, kde archeologové předpokládají existenci domácí šperkařské dílny. Tyto náušnice „pohanského typu“ se potom objevují i na Kyjevské Rusi v 10. století,“ doplnila historické informace ředitelka Káňová.

Pro svoji nesmírnou historickou hodnotu bude soubor velkomoravských šperků z 9. století vystavený pouze na velmi krátkou dobu, a to od 3. do 7. července v hlavním sále stálé archeologické expozice na zámečku Pohansko.

Do konce září letošního roku bude dále v těchto prostorách vystavený i soubor dalších, dosud nevystavených artefaktů z archeologického bádání v této lokalitě. Půjde např. o železný velkomoravský meč či doklady předslovanského osídlení z doby železné i římské.

(red)


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události