Soubor ProART rozezní struny Janáčka a Ištvana

Brno, 10. prosince 2012 – ProART Company uvede 14. prosince 2012 v Divadle na Orlí v režii Martina Dvořáka a Isiry Makuloluwe brněnskou premiéru nové tanečně-divadelní inscenace STRING QUARTETS. Projekt je inspirován třemi literárními díly autorů – Tolstoj /  Janáčková / Neruda – na pozadí tří smyčcových kvartetů skladatelů – Janáček / Ištvan. Multižánrové představení opět propojí současný tanec s živým hudebním doprovodem a mluveným slovem.

proart

„String Quartets k sobě pomyslně poutají emoce, myšlenky a energie lidí žijících a tvořících v odlišných dobách a za jiných okolností. Naší snahou je najít mezi nimi prvky, které je spojují. Publikum tedy nesleduje lineární jevištní příběh s jasným začátkem a koncem. Je čistě na fantazii diváka, které obrazy a vzájemné souvislosti v našem večeru odkryje,“ uvedl jeden z choreografů, tanečník a umělecký ředitel ProART Company Martin Dvořák.

Soubor současného tance navazuje novým projektem na předchozí inscenaci Beethoven-Tolstoj-Janáček: Kreutzer Sonata, která byla uvedena premiérově na podzim minulého roku taktéž v Divadle Rokoko. Ve smyslu tématické návaznosti otevírá celý večer smyčcový kvartet Leoše Janáčka – Kreutzerova sonáta, rozvinutý o druhé Janáčkovo dílo – Listy důvěrné, věnované jeho životní múze Kamile Stösslové. Stavebním kamenem a inspiračním zdrojem Dvořákovy choreografie se stává nejen Janáčkův vášnivý vztah k provdané ženě, ale také bolestné vzpomínky jeho ženy Zdenky.

Večer uzavírá kvartet moderního skladatele Miloslava Ištvana. Tvůrcem třetí části je choreograf Isira Makuloluwe ze Srí Lanky, který našel k Ištvanově skladbě cestu přes povídku národního klasika Jana Nerudy – U tří lilií. Choreografie s názvem Ištvan: 1951 byla premiérově uvedena v rámci letošního ProART Festivalu na jevišti Divadla Bolka Polívky v Brně.

Celou inscenaci bude hudebně doprovázet a bezpochyby i spoluvytvářet Graffovo kvarteto, které patří mezi přední česká kvarteta mladé generace. Soubor získal celou řadu prestižních ocenění, mimo jiné obdržel též za interpretaci Janáčkových kvartetů dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka.

Brněnská premiéra projektu se bude konat ve zbrusu novém moderním divadle – 14. 12. v Divadle na Orlí (Hudebně-dramatická laboratoř JAMU) v Brně. Reprízy pak 15. 12. v Domu T&D v Bratislavě a 16. 12. opět v Brně v Divadle na Orlí. Pražská premiéra 9.12. v divadle Rokoko.


Související články: