Pěvecký sbor VUT v Brně Vox Iuvenalis zve do baziliky na duchovní koncert

Brno, 9. listopadu 2012 – Pěvecký sbor VUT v Brně Vox Iuvenalis ve spolupráci s Augistiniánským opatstvím na Starém Brně si vás dovolují pozvat na duchovní koncert, který se uskuteční v neděli 11. listopadu v 19 hodin v překrásném duchovním prostoru baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí v Brně.

stribrny-oltar-brno-bazilika-nanebevzeti-panny-marie

Na koncertě zazní MŠE B DUR (PODLE MESSE POUR ORGUE FERENCE LISZTA) pro smíšený sbor a varhany (1901) a OTČENÁŠ pro smíšený sbor, varhany, harfu a tenorové sólo (1901) od Leoše Janáčka (1854 – 1928), ve druhé půli bude provedeno monumentální REQUIEM (1974 – 1975), pro sóla, smíšený sbor, varhany a komorní orchestr od Alfreda Schnittkeho (1934 – 1998). Všechna díla budou provedena z hlavního kůru baziliky.

Jako tenorista se nám představí Petr Levíček, sopránového partu se ujme Hana Škarková, harfový part v Janáčkově Otčenáši byl svěřen Pavle Kopecké. O varhanní doprovod celého koncertu se postará Martin Jakubíček. Komorní soubor, vystavený z bicích a dechových nástrojů, elektrické a basové kytary, varhan, klavíru a celesty je složen z brněnských profesionálních hudebníků.  Ve všech skladbách vystoupí pěvecký sbor VUT v Brně Vox Iuvenalis pod vedením svého dirigenta Jana Ocetka. Vstupenky budou k dispozici na místě před koncertem.

„Představte si kaluže, na kterých se mísí různé barvy opadaného listí, mlhu, kterou prostupují poslední záchvěvy podzimního slunce a daleké výhledy přes holé stromy. Takovou hudbu nabízíme: závažnou, možná tísnivou, ale neskutečně krásnou.“ prohlásil v neformálním rozhovoru dirigent sboru Vox Iuvenalis Jan Ocetek.

S bazilikou Nanebevzetí Panny Marie je neodmyslitelně spojeno působení Leoše Janáčka coby zpěváka, varhaníka, ale též skladatele. Jeho dvě duchovní díla Mše B dur podle Mše pro varhany od Ferenze Liszta a Otčenáš stojí na počátku nalezení Janáčkova specifického hudebního jazyka a jejich provedení nám tak umožní nahlédnout nejen do méně prezentovaných poloh skladatelovy tvorby, ale též do podoby duchovní hudby na přelomu 19. a 20. století v Brně. 

Jako určitou konfrontaci poté nabídneme vrcholné dílo sovětského, dlouhá léta v Berlíně žijícího skladatele Alfreda Schnittkeho, jednoho z velikánů hudby druhé poloviny dvacátého století. K jeho mistrovskému Requiem se vracíme po třech letech s interpretační jistotou a přesvědčením, že se jedná o skladbu, která překoná očekávání posluchačů a svojí pestrostí a kompoziční vyspělostí nabídne nejen mimořádný duchovní, ale též plně hudební zážitek.

Ilustrační foto: Roman Fiša


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události