Unikátní výstava MZM: Zlato... symbol moci a bohatství

Brno, 5. listopadu 2012 – Mimořádnou příležitost pokochat se nádherou zlata a zároveň shlédnout unikátní, běžně nevystavované předměty mají návštěvníci Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea. Pouze do 18. listopadu se zde koná výstava Zlato... symbol moci a bohatství, jejíž hlavní linkou jsou zlaté mince a medaile z různých historických období, ale například také šperky a vyznamenání. Výstava je denně otevřena od 9.00 do 20.00 hodin a lidé ji mají možnost absolovat s netradičními průvodci – chytrými zařízeními.

zlato1

Výstava se zaměřuje na zlato jako na fenomén hodnoty a bohatství. Moravské zemské muzeum na ní vystavuje své nejvzácnější zlaté exponáty, které jsou součástí sbírek Numismatického oddělení, Mineralogicko-petrografického oddělení a Archeologického ústavu MZM. Návštěvníci mají výjimečnou příležitost zhlédnout unikátní předměty, z nichž řada bude v originále vystavena vůbec poprvé.

Historicky nejstaršími vystavenými exponáty jsou tři zlaté šperky z doby bronzové s datováním do 2. tisíciletí př. n. l. Jedná se o dva masivní zlaté kroužkové závěsky, náušnice sedmihradského typu a dva vzájemně zavěšené spirálovité svitky z dvojitého, tzv. nekonečného drátu.

Mezi nejstarší mincovní ražby na výstavě patří třetinka elektronového statéru z oblasti Malé Asie – Lýdie, která je datována do poloviny 7. století př. n. l. Ze 4. stol. př. n. l. pochází proslulé zlaté statéry makedonských králů, které se rozšířily po celém řeckém světě a staly se vzorem pro mince Keltů. Počátky jejich mincovnictví v českých zemích spadají již do 3. stol. př. n. l. a představují nejstarší mince ražené na našem území. Neobyčejně důležité výrobní a obchodní centrum s velkou mincovní produkcí bylo v období 3. – 2. stol. př. n. l. v Němčicích nad Hanou.

zlato_pruh1

Průřez zlatým evropským mincovnictvím v různých měnových obdobích ukazuje na velkou pestrost mincovních nominálů. Připojeno je rovněž několik zlatých ražeb z USA. Na výstavě budou z velké části prezentovány extrémně vzácné exponáty, některé z nich dosud neopustily depozitář. Kromě zlatých platidel – mincí budou vystaveny také medaile. Již v antice vznikla řada mincí, která měla charakter pamětní ražby. Ty nejhodnotnější byly raženy ze zlata k různým příležitostem. Jsou to především medaile pamětní, korunovační, svatební, popř. k narození potomka nebo naopak ražby určené k pohřbu. Doplňovat jej bude nejvyšší vyznamenání Habsburků - Řád zlatého rouna.

Výstavou provedou netradiční průvodci – chytrá zařízení

Archeologický ústav MZM má ve svých sbírkách rovněž bohatou výbavu hrobu velmože z 2. poloviny 5. století n. l. (období stěhování národů). Bohatost a luxusnost výbavy zbraní, šperků, součástí oděvů a dalších předmětů vypovídá o výjimečném postavení zemřelého, jenž nepochybně náležel ke špičce germánské společnosti, dokonce snad stál i přímo na jejím vrcholu.

Významným dokladem, že se na Velké Moravě zpracovávalo zlato a vyráběly se z něj šperky, je objev zlatnické dílny jako součásti klenotnického areálu ve Starém Městě. V dílně byla nalezena vytloukací podkladka-jamkovice, pomocí níž se vyráběly zlaté (a stříbrné) šperky veligradského typu (1. polovina 9. století). Hrobové celky několika zlatých šperků dokládají, že staří Moravané, kteří je vlastnili, patřili k nejmocnějším a nejbohatším lidem své doby.

Nedílnou součástí výstavy bude prezentace krásných vzorků ryzího zlata z nalezišť v České republice, Slovensku a Rumunsku a rovněž z Ameriky.

Výstava bude doplněna multimediálním průvodcem s použitím QR kódu pro chytrá zařízení (smartphony, tablety). Pro návštěvníky bez vlastního mobilního zařízení bude k dispozici k zapůjčení zařízení Apple iPod Touch. Kromě jiného budou obsahovat doplňující informace k vystaveným exponátům, hlasového průvodce, kterého namluvili samotní kurátoři, takže návštěvník bude mít luxus komentované prohlídky a také hru (skládačku zlatého předmětu).

K výstavě je vydán katalog a soubor doprovodných textů v ceně 92,- Kč. Cena vstupného je Kč 100,-

(red), foto: archiv Moravského zemského muzea v Brně


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události