Na Špilberku na pouhé čtyři dny vystaví unikátní zlaté nálezy

Brno, 27. října 2021 – Zlato bylo vždy ozdobou a znamením elit. Zlato symbolizuje vznešenost, bohatství a moc, dává pocit hojnosti, lesku a bohatství. Při příležitosti podzimních prázdnin se Muzeum města Brna rozhodlo obohatit výstavu „Symboly vládců“ o unikátní a některé dosud nevystavené zlaté předměty a představit tak veřejnosti pohromadě největší artefakty z tohoto ušlechtilého kovu, které byly nalezeny v posledních 70. letech archeology na Moravě.

zlaty naramek z bluciny

Navíc bude, jako příjemný bonus, při příležitosti 103. výročí vzniku samostatného československého státu výstava dne 28. října otevřena pro všechny návštěvníky zdarma.

Největším a nejunikátnějším předmětem z celé série, který doplní již tak mimořádnou sbírku, je soubor spirálových náramků z Olomoucka. Náramky jsou celé z ryzího zlata o váze 630,28 g a skládají se z 8 spirálovitých částí kroucených dvojitých drátů. Byly vyrobeny někdy v průběhu střední až mladší doby bronzové (cca 1400-1000 př. n. l.). Nejenže zlaté předměty pravěkého stáří jsou samy o sobě velmi vzácné, ale samotný nález náramků tohoto druhu uložených pospolu nemá doposud na Moravě obdoby. „Náramky nalezli kolegové z Archeologického centra v Olomouci v letošním roce a doposud nebyly nikdy vystaveny. Mám radost, že jejich premiéra bude právě na hradě Špilberku,“ doplňuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

zlato nalez archeologie

Dalším unikátní šperk je masivní zlatý náramek z Blučiny z téměř ryzího zlata o hmotnosti 227g. V červenci roku 1953 jej nalezl archeolog Karel Tihelka na úpatí kopce Cezavy u Blučiny v hrobě muže z vyšší společenské třídy. Náramek datujeme do období stěhování národů (5. století našeho letopočtu) a na Špilberk byl zapůjčen ze sbírek Moravského zemského muzea.

A tím třetím, ale neméně unikátním je zlatý nákrčník ze Ždánického lesa o hmotnosti 32 g. Šperk byl nalezen samostatně v roce 2020 spolupracovníky Ústavu archeologické památkové péče Brno v Ždánickém lese. Předmět vyrobený z ryzího zlata představuje v prostředí středoevropského barbarika v době římské velmi neobvyklý nález. Je evidentní, že patřil původně příslušnici germánské elity - pravděpodobně z královské rodiny.

Jedinečné zlaté předměty mají návštěvníci možnost vidět ve výstavě „Symboly vládců“ od středy 28. října do neděle 31. října, vždy od 9 do 17 hodin.

zlate naramky


Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně