Fléda startuje sezonu, dělníci ji za peníze sponzorů částečně odhlučnili

Brno, 12. září 2012 (MEDIAFAX) - Peníze a technologie dvou soukromých společností umožnily majitelům Flédy v Brně začít s odhlučněním legendárního hudebního klubu. Ve středu to řekla mluvčí Flédy Andrea Vojtěchovská s tím, že peníze poskytla společnost Starobrno, speciální akustickou vatu firma Sig Czech. Dělníci podle mluvčí v klubu pracují tak, aby stihli první část prací vedoucí k odhlučnění klubu ještě před pátečním zahájením nové sezony.

Publikum-koncert-01

Nejstarší hudební klub svého druhu v Brně se dostal do centra pozornosti letos na jaře, kdy kolovaly zvěsti o jeho uzavření. Lidé bydlící v okolí si totiž stěžovali na noční hluk v okolí tančírny. Brněnský magistrát zvažoval, zda vyhláškou ve Flédě neomezí provoz v nočních hodinách, po protestech části kulturní veřejností však od záměru upustil. Fléda má nicméně nůž na krku - musí svůj provoz uzpůsobit tak, aby nerušil v noci rodiny bydlící v okolí.

Celkové odhlučnění Flédy je podle Vojtěchovské na dobré cestě. Kulturní uzel Brna ovšem zdaleka ještě nemá vyhráno. "Stále potřebujeme najít silného partnera, který by nám finančně pomohl s dokončením celého projektu. K ní potřebujeme zhruba dva miliony korun," řekla Vojtěchovská.

Provozovatelé klubu by rádi, aby jim odhlučnění zaplatily radnice z veřejných rozpočtů. Ty to však odmítají s poukazem na soukromý status zařízení. Politici proto vesměs navrhují, aby si Fléda na své odhlučnění vydělala například benefičními koncerty. Šéf kulturní komise magistrátu Stanislav Michalík provozovatelům Flédy v této souvislosti vzkázal, že město letos zcela jistě nebude mít peníze na to, aby klub pomohlo odhlučnit. "Známí umělci, kteří se nyní za Flédu veřejně berou, mohou uspořádat benefiční koncerty a výtěžek z nich věnovat na potřebné stavební úpravy klubu," navrhl.

Historie klubu Fléda sahá do roku 1911. Původně vznikla jako obdoba vídeňského kabaretu Wiener Fledermause a nesl název Brüner Fledermause, v překladu Brněnský netopýr. Byl prvním klubem ve městě, kde se začal hrát jazz, 70. a 80. letech minulého století pak sloužil jako televizní studio. Po skončení nájemní smlouvy s Českou televizí v roce 2000 jej noví provozovatelé postupně přestavěli na filmový a hudební klub.

V současnosti je Fléda jednou z nejznámějších a nejvyhledávanějších klubových značek v Česku. Pořádají se v ní koncerty různých žánrů od jazzu, techna až po vážnou hudbu, divadelní představení a filmové festivaly. Fléda nabízí své programy každý den, v týdnu je navštíví více jak tisícovka lidí. V okolí klubu ve Štefánikově ulici, hlavní tepně z centra do Králova Pole je proto v noci pravidelně rušno. K problémům s veřejným pořádkem se přidružuje i fakt, že v okolí Flédy má svá stanoviště řada pouličních prostitutek.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události