Významný dánský architekt Jan Gehl představil svou novou knihu Města pro lidi

Brno, 28. května 2012 – Celosvětově uznávaný architekt Jan Gehl, který před lety zasedal v porotě soutěže na projekt náměstí Svobody, dnes v Brně osobně představil český překlad své nejnovější knihy Město pro lidi. Knihu vydala minulý týden brněnská Nadace Partnerství. Jan Gehl je známý ne kvůli návrhům budov, ale prostorům mezi nimi, které se snaží navrátit lidem.

autogramiada-jan-gehl-brno

V této přelomové knize objasňuje Gehl důvody a metody pro utváření „měst pro lidi“. Díky poznatkům ze svého celoživotního výzkumu pomohl totiž Jan Gehl přeměnit prostředí řady měst na celém světě tak, aby je lidé mohli co nejlépe využívat a cítit se v nich skutečně dobře. I o tom největším městě učí přemýšlet i ve velmi malém měřítku. Městské prostředí je podle něj nezbytné vnímat všemi pěti smysly a očima chodce, ne řidiče auta. „Je dobré chodit. Užívat si pohybu. Pojďme plánovat podle těchto potřeb. Přijměme úhel pohledu člověka, ne letadla, ne ptačí perspektivy,“ uvedl Jan Gehl.

„Příjemný a zároveň ekologicky příznivý život si spojujeme s pobýváním na venkově, blízko přírody, daleko od města. Kniha Jana Gehla nás z tohoto omylu vyvádí. Přesvědčivě, na konkrétních příkladech ukazuje, že promyšleně a citlivě utvářené prostory města představují specifické příležitosti k radostem všedních i svátečních dnů,“ poznamenává o knize socioložka a environmentalistka Hana Librová.

„Příklady jiných měst, které zmiňuje pan Gehl, nás přesvědčily, že změna v plánování veřejných prostranství je možná také u nás. Důležitá pro ni je především změna myšlení a politická vůle,“ říká Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

Knihu oceňuje také známý moderátor Šumných měst David Vávra: „V době, kdy Praha i další česká města hledají svůj urbanistický plán, je kniha Jana Gehla nejen inspirativní, ale i potřebná. Na příkladech mnoha měst, bohatě ilustrovaných fotografiemi a plány Jan Gehl formuje město ne pro úzkou skupinu lidí nebo jako inženýrskou či dopravní strukturu, ale jako přirozenou harmonii procházejícího jedince.

Český překlad knihy Město pro lidi vydala brněnská Nadace Partnerství, která se veřejným prostorům věnuje již od roku 1996 ve spolupráci s americkou organizací Project of Public Spaces. S Janem Gehlem také spolupracuje dlouhodobě, do českého prostředí jej uvedla vydáním českého překladu knihy Život mezi budovami. Zahraniční poznatky převádí do praxe v projektech, kde klade důraz na zapojení veřejnosti do projednávání (např. průzkum brněnského Zelného Trhu, průzkum a projednání architektonické soutěže Římské náměstí v Brně, spolupráce na Strategii veřejných prostor Prahy 10, vytvoření plánů mobility). Nadace Partnerství se také podílí na mezinárodních výzkumných projektech.

(red), foto: Nadace Partnrství, o.p.s.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...