Svítání zahraje pacientům MOÚ v Galerii Žlutý kopec

Brno, 29. března 2012 – Brněnská skupina Svítání bude ve čtvrtek 29. března koncertovat pacientům Masarykova onkologického ústavu i veřejnosti. Vystoupení začne v 15.30 hodin v Galerii Žlutý kopec (2. patro Švejdova pavilonu). Kapela je pravidelným hostem ústavu a vystoupí zde už po osmé.

Svitani

Svítání vzniklo ke konci roku 1997 a záhy se ustálila první trvalejší sestava. V ní převažovaly folkové písně, s nimiž kapela vystupovala na různých festivalech a získala prestižní ocenění Krtek na Zahradě 2000 v Náměšti na Hané. V průběhu dalších let došlo k obměnám sestavy, až se před několika lety ustálilo současné složení skupiny:

Tereza Fadrná je manažerka skupiny, violoncellistka, zpěvačka a baskytaristka, členka kapely od roku 1999. Absolventka brněnské Konzervatoře (2003) v oboru hra na violoncello a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v oboru Management v kultuře. Aktivně hraje i klasickou hudbu jako členka Vesna kvartetu. Jiří Fadrný je sólový kytarista a zpěvák a je kapelníkem Svítání od jeho vzniku. V jeho hudební minulosti najdeme účinkování ve sborech a seskupeních zabývajících se klasickou hudbou, zmiňme alespoň sedmileté působení v Českém filharmonickém sboru Brno či ve sboru Masarykovy univerzity v Brně Gaudeamus. Z ostatních oblastí hudby je Jiří Fadrný povětšině motorem a iniciátorem kapel, prošel si standardními středoškolskými pokusy i pozdějšími spirituály se zabývajícími sdruženími. Je autorem většiny skladeb Svítání. Klára Jelínková se od dětství účastnila nejrůznějších hudebních soutěží a na jedné z nich potkala Jiřího Fadrného, jenž byl členem poroty. Zpěvačkou Svítání se stala na počátku roku 2002. Vystudovala práva, mezinárodní vztahy a evropská studia na Masarykově univerzitě a v současnosti pracuje jako asistentka soudce Nejvyššího soudu. Kromě hudby má ráda literaturu, film a antickou historii. Zdeněk Lichtneger je doprovodným kytaristou a zpěvákem již od počátku existence skupiny v roce 1997. Jeho hudební začátky jsou spojeny se studiem střední školy v Telči, kde se jako Duo Lichtneger, Karásek zúčastnil mnoha hudebních soutěží a přehlídek. Po nástupu na Pedagogickou fakultu v Brně si jej všiml již bývalý člen skupiny Štěpán Policer, který jej přivedl až sem. V současné době je zástupcem ředitele na ZŠ Křenová, kde se věnuje romským dětem a má s nimi dokonce i úspěšnou skupinu Bongáči. Petr Sedlák je členem kapely od srpna 2006. Akordeonista a hráč na klávesy, s hudbou začínal na uměleckých školách v Rosicích (klavír) a později v Brně u Petra Zámečníka na akordeon. Po absolvování Konzervatoře v Pardubicích ve třídě prof. Antonína Dvořáka působí jako pedagog na ZUŠ v Náměšti nad Oslavou, kde vyučuje hru na akordeon a na klávesy.

Od roku 2009 vydává kapela pravidelně každý rok CD se čtyřmi až pěti písněmi, které v daném roce aktuálně hraje, a toto CD rozdává na koncertech svým příznivcům. Jde o výraz vděčnosti za to, že v současné záplavě hudební nabídky dávají přednost právě Svítání, a také odklon od překonaného modelu prodeje CD. Těžiště činnosti Svítání tak spočívá výrazným způsobem v živém vystupování. Kapela Svítání dlouhodobě také podporuje projekt Adopce na dálku. Pořádá pravidelné koncerty ve prospěch tohoto projektu, který poskytuje vzdělání chudým dětem v Africe, Indii i v Evropě.

(red), foto: Svítání, archiv svitani.com


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     
Nejbližší akce
31.10. Agadir: Současná slovenská poezie ..