V Brně začíná filmový festival Cinema Mundi

Brno, 29. února 2012 (MEDIAFAX) - Na náměstí Svobody v centru Brna začne ve středu v 17 hodin Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi, který přiblíží nejlepší díla světové kinematografie za uplynulý rok. Informovala o tom PR manažerka akce Monika Futáková. Filmovou přehlídku jako tradičně zahájí její patron Bolek Polívka, jehož na pódium doprovodí také ředitel festivalu Josef Čadík. "Později budou znít tóny jazzové hudby v podání dua Jaroslav Pilný a Martin Špinler," informují o dalším programu na náměstí Svobody organizátoři.

Film-policko

Diváci se mohou první den festivalu těšit na dva snímky. V 18.00 se bude ve Velkém Špalíčku promítat film oceněný dvěma Oscary, Železná lady v hlavní roli s Meryl Streepovou. Milovníci tvorby Miloše Formana si přijdou na své o půl hodiny později, kdy je pro brněnské publikum připraven osmi Oscary oceněný Amadeus.

Během osmi dnů uvede festival Cinema Mundi snímky, které usilovaly o Oscara za nejlepší cizojazyčný film. "Stejně jako v minulých ročnících budou některé filmy premiéry a také jediná představení v České republice," uvedla Futáková.

Proti loňskému roku pořadatelé pozměnili programovou koncepci tak, aby se v ní návštěvníci lépe orientovali. První polovina festivalu bude patřit hlavní filmové sekci, která nabídne asi 30 snímků. Většinou půjde o premiéry nebo jediné české projekce. Pro diváky je připraven íránský držitel Oscara a Zlatého glóbu, snímek Rozchod Nadera a Simin, peruánský Říjen oceněný na festivalu v Cannes nebo Pohlednice japonského režiséra Kaneta Šindó. Desítky cen získalo španělské historické drama Tmavý chléb, za pozornost stojí také kubánské dílo Habanastation či vietnamský zástupce The Prince and the Pagoda Boy.

Doprovodné sekci bude vyhrazená převážně druhá část festivalu. Loni se organizátoři zaměřili na rumunskou a polskou tvorbu, letos přiblíží pobaltskou kinematografii. Tu představí asi 20 snímků, mezi nimi lotyšský Střevíček (1998) nebo estonská Třída (2007). "Premiéru bude mít v Brně tragikomedie Návrat seržanta Lapina, která měla původně zastupovat Lotyšsko v letošním oscarovém klání," doplnila Futáková.

Diváci mohou také poprvé zhlédnout předpremiéru české komedie Miroslava Šmídmajera Probudím se včera, a to v rámci partnerství s televizí Nova Cinema a společností Bioscop.

Projekce se kromě Velkého Špalíčku uskuteční také v sále Břetislava Bakaly a v kině Lucerna. Základní cena vstupenek na jednotlivé projekce ve vedlejší sekci pobaltských filmů je 59 korun, v hlavní sekci pak 99 korun. Festival pass (4+1 zdarma) přijde na 396 korun, studentská varianta na 316 korun. Festival Cinema Mundi zakončí 7. března slavnostní předávání cen, o kterých rozhodne studentská porota.

Brněnský filmový festival Cinema Mundi nabídl v loňském roce 142 promítání a navštívilo ho přes 13 tisíc lidí. "Téměř 10 500 z nich se zúčastnilo filmových projekcí a okolo 3000 lidí doprovodného programu," uzavřela Futáková.

Michal Vanác

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...