Filmový festival Cinema Mundi začíná zítra. Vstupenky jsou již v prodeji

Brno, 28. února 2012 (MEDIAFAX) - Filmoví nadšenci si mohou koupit vstupenky na brněnský filmový festival Cinema Mundi. Prodej v Bakale a ve Velkém Špalíčku počínaje pondělním večerem už běží, informovala manažerka akce Monika Futáková. Festivalové projekce se uskuteční od 29. února právě v multikině v centru Brna a v sále Břetislava Bakaly, kromě toho mohou návštěvníci zajít i do kina Lucerna. Základní cena vstupenek na jednotlivé projekce ve vedlejší sekci pobaltských filmů je 59 korun, v hlavní sekci pak 99 korun. Festival pass (4+1 zdarma) přijde na 396 korun, studentská varianta pak na 316 korun.

Film-a-klapka-01

Během osmi dnů představí filmový festival Cinema Mundi nejlepší díla světové kinematografie za uplynulý rok. Diváci uvidí snímky, které usilovaly o Oscara, například exkluzivní předpremiéru snímku Železná lady s Meryl Streepovou v hlavní roli, který festival zahájí. Po něm bude následovat snímek Miloše Formana Amadeus. "Stejně jako v minulých ročnících budou některé filmy premiéry a také jediná představení v České republice," uvedla Futáková.

Oproti loňskému roku pořadatelé pozměnili programovou koncepci tak, aby se v ní návštěvníci lépe orientovali. První polovina festivalu bude patřit hlavní filmové sekci, která nabídne asi 30 snímků. Většinou půjde o premiéry nebo jediné české projekce. Pro diváky je připraven íránský držitel Oscara a Zlatého glóbu, snímek Rozchod Nadera a Simin, peruánský Říjen oceněný na festivalu v Cannes nebo Pohlednice japonského režiséra Kaneta Šindó. Desítky cen získalo španělské historické drama Tmavý chléb, za pozornost stojí také kubánské dílo Habanastation či vietnamský zástupce The Prince and the Pagoda Boy.

Doprovodné sekci bude vyhrazená převážně druhá část festivalu. Loni se organizátoři zaměřili na rumunskou a polskou tvorbu, letos přiblíží pobaltskou kinematografii. Tu představí asi 20 snímků, mezi nimi lotyšský Střevíček (1998) nebo estonská Třída (2007). „Premiéru bude mít v Brně tragikomedie Návrat seržanta Lapina, která měla původně zastupovat Lotyšsko v letošním oscarovém klání,“ doplnila Futáková.

Diváci mohou také poprvé zhlédnout předpremiéru české komedie Miroslava Šmídmajera Probudím se včera, a to v rámci partnerství s televizí Nova Cinema a společností Bioscop. Filmovou přehlídku zakončí 7. března slavnostní předávání cen, o kterých rozhodne studentská porota.

Brněnský filmový festival Cinema Mundi nabídl v loňském roce 142 promítání a navštívilo ho přes 13 tisíc lidí. „Téměř 10 500 z nich se zúčastnilo filmových projekcí a okolo 3000 lidí doprovodného programu,“ uzavřela Futáková.

Michal Vanác

Související články: