Králova řeč a Ostře sledované vlaky odstartovaly projekce Cinema Mundi

Brno, 2. března 2011 (MEDIAFAX) - Festival Cinema Mundi nabídl ve středu ve Velkém Špalíčku první projekce, diváci mohli sledovat oscarové snímky Králova řeč a Ostře sledované vlaky.

filmy-cinema_mundi250

Čtyřmi Oscary ověnčený film Králova řeč uvedla v 19 hodin britská velvyslankyně J. E. Sian MacLeod. „Jsem velmi ráda, že byl tento film vybrán na zahájení festivalu a jsem obzvláště vděčná organizátorům za pozvání, protože já sama jsem ho ještě neviděla,“ uvedla před zaplněným sálem.

O půl hodiny později byl na programu snímek Ostře sledované vlaky, který přijel představit jeho režisér Jiří Menzel, kameraman Jaromír Šofr i protagonisté hlavních rolí Václav Neckář, Jitka Zelenohorská a Naďa Urbánková.

Menzel hned na začátku připomněl, že oblíbený film by nevznikl bez předlohy Bohumila Hrabala, podle jehož děl později natočil také snímky Postřižiny nebo Slavnosti sněženek.

Naďa Urbánková zase vysvětlila, proč si ji Menzel do filmu vybral. „Když jsem se ho na to ptala, tak mi odpověděl: Já ti nevím, buchto, ale něco v tobě bylo,“ popsala zpěvačka rozhovor s režisérem.

Na výročí vzniku snímku pak vzpomínala Jitka Zelenohorská „Je to neuvěřitelné, že je to 45 let. Je krásné, že se na něj i mladí diváci rádi podívají a že snad nevyčichl úplně,“ vyjádřila své pocity herečka.

V podobném duchu pak pokračoval i Jiří Menzel. „Důležité je, že ten film jsou ochotní vidět lidi, kteří jsou mnohem mladší, než film sám,“ pokračoval a poděkoval tak vlastně všem přítomným, protože většinu z nich tvořili právě mladí lidé.

Filmový festival Cinema Mundi nabídne v Brně do 9. března snímky, které usilovaly o Oscara pro nejlepší cizojazyčný film.

„Program se letos skládá z bezmála 80 filmů, z nichž 48 tvoří hlavní programovou sekci. Většina snímků bude v Česku uvedena premiérově,“ uvedla PR manažerka akce Monika Futáková.

Místa a časy všech projekcí lze najít na stránkách www.cinemamundi.info/Program.

Velkou změnou proti prvnímu ročníku je transformace festivalu na soutěžní přehlídku. „Sedmičlenná porota, složená ze studentů a studentek Masarykovy univerzity, provede z hlavní festivalové sekce soutěžní výběr filmů složený z maximálně 14 filmů. Kolekce soutěžních snímků bude představena před začátkem festivalu,“ vysvětlila manažerka.

Porota pak udělí jednu hlavní Cenu Cinema Mundi pro nejlepší film a další zvláštní ceny. „Záleží na porotcích, kolik těchto cen udělí. Ocenění pro filmové profese (režisér, herec, herečka apod.) se udělovat nebudou, jelikož se porota neskládá z filmových odborníků, ale ze studentů a studentek různých kateder FF MU,“ objasnil dramaturg Lukáš Skupa. Vítěz pak bude vyhlášen 9. března. Tvůrci nejlepšího snímku obdrží cenu prostřednictvím oficiálních distributorů.

Základní cena vstupenek na jednotlivé projekce je 99 korun, studenti zaplatí o 20 korun méně. Festival pass (4+1 zdarma) přijde na 396 korun, studentská varianta pak na 316 korun. Žáci středních škol na speciálních dopoledních projekcích si musí připravit 49 korun, studenti základních škol mají na vyhrazená promítání vstup zdarma.

 

Michal Vanác

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...