Filmový festival Cinema Mundi nabídne Železnou lady i další kandidáty na Oscara

Brno, 25. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Třetí ročník filmového festivalu Cinema Mundi se v Brně uskuteční od 29. února do 7. března. Diváci se mohou jako tradičně těšit na snímky, které usilovaly o Oscara za nejlepší cizojazyčný film, například na exkluzivní předpremiéru snímku Železná lady v hlavní roli s Meryl Streepovou. Na středeční tiskové konferenci o tom informoval ředitel festivalu Josef Čadík. 

cinema_mundi

Dílo mapující jedenáctileté působení Margaret Thatcherové v roli předsedkyně britské vlády také celý festival zahájí. Druhým uvedeným snímkem bude v první den přehlídky česká okupační komedie Musíme si pomáhat Jana Hřebejka. „Projekce by se měl osobně zúčastnit režisér i s filmovou delegací. S diváky se podělí o vlastní zkušenosti z boje o Oscara,“ uvedla mluvčí akce Monika Funková. Dodala, že snímek se v roce 2001 dostal mezi nejužší pětici nominovaných právě v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

Oproti loňskému roku pořadatelé pozměnili programovou koncepci tak, aby se v ní návštěvníci lépe orientovali. První polovina festivalu bude patřit hlavní filmové sekci, která nabídne asi 30 snímků. Většinou půjde o premiéry nebo jediné české projekce.

„Rozhodujícím kritériem při výběru filmů hlavní filmové sekce je v prvé řadě jejich kvalita, zajímavost a jedinečnost, roli hraje ale také dostupnost filmových kopií. V letošním ročníku jsme se rozhodli upustit od dosavadního programového modelu teritoriálního členění dle kontinentů. Každý festivalový den tedy bude pestrou směsí filmů z rozličných koutů světa,“ vysvětlil dramaturg přehlídky Lukáš Skupa.

Pro diváky je připraven íránský držitel Zlatého glóbu, snímek Rozchod Nadera a Simin, peruánský Říjen oceněný na festivalu v Cannes nebo Pohlednice japonského režiséra Kaneta Šindó. Desítky cen získalo španělské historické drama Tmavý chléb, za pozornost stojí také kubánské dílo Habanastation či vietnamský zástupce The Prince and the Pagoda Boy.

Doprovodné sekci bude vyhrazená převážně druhá část festivalu. Loni se organizátoři zaměřili na rumunskou a polskou tvorbu, letos přiblíží pobaltskou kinematografii. „Ačkoliv se snímky ze severní Evropy těší trvalé oblibě, filmová tvorba z Litvy, Lotyšska a Estonska je v Česku stále prakticky neznámá. Prosazuje se zde přitom nová generace filmařů, která postupně získává těmto kinematografiím mezinárodní renomé,“ připomněl Skupa.

Pobaltskou tvorbu představí asi 20 snímků, mezi nimi lotyšský Střevíček (1998) nebo estonská Třída (2007). „Premiéru bude mít v Brně tragikomedie Návrat seržanta Lapina, která měla původně zastupovat Lotyšsko v letošním oscarovém klání,“ doplnila Futáková. Diváci mohou také poprvé zhlédnout předpremiéru české komedie Miroslava Šmídmajera Probudím se včera, a to v rámci partnerství s televizí Nova Cinema a společností Bioscop.

Filmovou přehlídku zakončí 7. března slavnostní předávání cen, o kterých rozhodne studentská porota. „Se studenty počítáme jako s důležitým segmentem publika a zároveň nacházejí velké uplatnění při přípravách a organizaci festivalu. Nabízí se jim tudíž nejen možnost poznávání skrze festivalové filmy, ale i získávání cenných zkušeností v rámci praktického chodu festivalu,“ přiblížil Skupa ke spolupráci s Masarykovou univerzitou.

Festivalové projekce se uskuteční ve Velkém Špalíčku a v kině Lucerna. Základní cena vstupenek na jednotlivé projekce je 99 korun, studenti zaplatí o 20 korun méně. Festival pass (4+1 zdarma) přijde na 396 korun, studentská varianta pak na 316 korun. Brněnský filmový festival Cinema Mundi nabídl v loňském roce 142 promítání a navštívilo ho přes 13 tisíc lidí. „Téměř 10 500 z nich se zúčastnilo filmových projekcí a okolo 3000 lidí doprovodného programu,“ uzavřela Futáková.

Michal Vanác, foto: cinemamundi.info

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...