Divadelní přehlídka Nadělení hostí rekordní počet studentských souborů

Brno, 1. prosince 2011- Přehlídka studentského divadla Nadělení 2011 nadělí svým účastníkům 19 různých inscenací. Do Střediska volného času Lužánkyv Brně je přijedou představit mladé divadelní soubory z celé České republiky. Tradičně bude pro účastníky připravena řada workshopů, jejichž prostřednictvím mohou rozvíjet své dovednosti. Mnohé dílny jsou zaměřeny na velmi neobvyklé techniky, a tak mají mladí herci unikátní příležitost si je vyzkoušet. Příkladem za všechny je Body percussion – hra na tělo. Nadělení s přibližně sto padesáti účastníky se v Brně koná od 1. do 4. prosince 2011. Kromě Lužánek přehlídku hostí Bezbariérové divadlo Barka.

divadlo250

Na letošní ročník Nadělení dorazil organizátorům rekordní počet přihlášek. „Bohužel jsme museli odmítnout devět souborů, což je nám moc líto, ale opravdu by se nás sem víc nevešlo, ani by se inscenace do neděle nestihly odehrát,“ řekla hlavní organizátorka přehlídky Eva Dittingerová. Důvodů takového zájmu o účast může být podle Dittingerové několik – v současnosti se u nás pořádá málo divadelních přehlídek, které by mladým nabízely navíci workshopy a doprovodný program, některým souborům trvá příprava inscenace déle než rok, a tak se účastní až každý druhý rok, nebo se jedná o odrostlé dětské soubory.

Zmíněné workshopy, které se účastníkům otevírají v pátek a v sobotu dopoledne, mladým divadelníkům dají ochutnat z různých – nejen divadelních – šálků. V improvizační dílně budou pracovat na principech této techniky, okamžitém hledání nápadu a pobavení diváka. Body percussion k vytváření zvuků používá vlastní tělo. Tleskáním, dupáním a hrou na další části těla vzniknou pod vedením lektora úžasné rytmické variace. Další z dílen bude své účastníky rozvíjet ve fyzickém jednání – hraní beze slov, za pomoci svého těla.

Některé soubory se na Nadělení objeví vůbec poprvé. „Jsem moc zvědavá na soubory Centrální zádrhel, Porgáni a VY-PRO-MI-PO, které k nám přijedou poprvé a jejichž tvorbu neznáme. Jiné soubory jsou tady už tradičními hosty,“ řekla Dittingerová. Samozřejmostí je vystoupení souboru KŠANDY, jehož členové se na organizaci přehlídky podílejí. Po několika letech vyšla účast i spřátelenému brněnskému souboru Pirko, který zahraje své představení v pátek odpoledne v Barce.

Kromě divadla se dočkají účastníci i milého zpestření v podobě koncertu kapel Japka a Léčba neklidem. Přehlídku zahájí tradiční happening a zakončí inscenace cirkusového souboru LeGrando SHOWTIME, která se v Brně dočká teprve druhé reprízy. Celý průběh přehlídky bude reflektovat přehlídkový zpravodaj. Přehlídka Nadělení se koná za přispění Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Brna.

foto: Středisko volného  času Lužánky


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...