Místodržitelský palác představí umění malířů benátské školy

Brno, 15. listopadu 2011 - Výstava Colorito s podtitulem Malířství v Benátkách 16. – 18. století z moravských a slezských sbírek se otevře veřejnosti již tento čtvrtek. Milovníci italské kultury a zvláště Benátek tak budou mít jedinečnou možnost shlédnout v Místodržitelském paláci díla umělců, kteří tvořili takzvanou benátskou školu. Výstava je výsledkem pětiletého úsilí kurátora Zdeňka Kazlepky.

obraz1

„Tato výstava si klade za cíl rozšířit dosud mezerovité poznání obrazů benátského původu o mistrovská díla, z nichž některá byla během pětileté práce doslova vynesena ze zámeckých depozitářů, odlehlých chodeb či salonů. Všímá si především méně známých či dokonce zcela neznámých obrazů v chronologickém vymezení od poloviny 16. do konce 18. století,“ říká Zdeňek Kazlepka.

Díky Kazlepkově úsilí mohou nyní návštěvníci výstavy Colorito poodhalit krásu benátského malířství z moravských a slezských (převážně zámeckých) sbírek, která vznikla v časovém horizontu od poloviny 16. do konce 18. století. Moravská galerie na výstavě představí více jak čtyřicet obrazů (olejů na plátně). Obrazy jsou rozděleny do šesti tematických skupin (Svatá konverzace, Světci a bibličtí hrdinové, Storie, Poesie, Generi minori, Veduta a capriccio), v nichž jsou jednotlivá specifika benátské školy představena.

obrazy_spojeny

 

 

 

 

 

Prostřednictvím vystavených obrazů, které pocházejí např. ze zámků Valtice, Náměšť nad Oslavou, Jaroměřice nad Rokytnou, Velké Losiny, Bruntál, ale i z několika muzeí umění a arcibiskupské sbírky v Olomouci, si lze učinit představu nejen o zvláštní až esoterické izolovanosti benátské kultury a široké škále malířských stylů a manýr, ale i o benátském intelektuálním hnutí, které vznik mnoha obrazů iniciovalo. 

„Přitom ne vždy se jednalo o obrazy benátských umělců. Středem zájmu výstavy se staly i zajímavé malířské výtvory tzv. cizinců (stranieri), kteří se v Benátkách buď na krátký čas zastavili, anebo se zde na delší dobu, někteří z nich dokonce doživotně, usadili,“ dodává Kazlepka. Vstupné na výstavu činí 80 Kč, slevněné pak 40 Kč, rodinné 170 Kč a skupinové 30 Kč za osobu.

(red), foto: archiv Moravské galerie v Brně


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události