Místodržitelský palác představí umění malířů benátské školy

Brno, 15. listopadu 2011 - Výstava Colorito s podtitulem Malířství v Benátkách 16. – 18. století z moravských a slezských sbírek se otevře veřejnosti již tento čtvrtek. Milovníci italské kultury a zvláště Benátek tak budou mít jedinečnou možnost shlédnout v Místodržitelském paláci díla umělců, kteří tvořili takzvanou benátskou školu. Výstava je výsledkem pětiletého úsilí kurátora Zdeňka Kazlepky.

obraz1

„Tato výstava si klade za cíl rozšířit dosud mezerovité poznání obrazů benátského původu o mistrovská díla, z nichž některá byla během pětileté práce doslova vynesena ze zámeckých depozitářů, odlehlých chodeb či salonů. Všímá si především méně známých či dokonce zcela neznámých obrazů v chronologickém vymezení od poloviny 16. do konce 18. století,“ říká Zdeňek Kazlepka.

Díky Kazlepkově úsilí mohou nyní návštěvníci výstavy Colorito poodhalit krásu benátského malířství z moravských a slezských (převážně zámeckých) sbírek, která vznikla v časovém horizontu od poloviny 16. do konce 18. století. Moravská galerie na výstavě představí více jak čtyřicet obrazů (olejů na plátně). Obrazy jsou rozděleny do šesti tematických skupin (Svatá konverzace, Světci a bibličtí hrdinové, Storie, Poesie, Generi minori, Veduta a capriccio), v nichž jsou jednotlivá specifika benátské školy představena.

obrazy_spojeny

 

 

 

 

 

Prostřednictvím vystavených obrazů, které pocházejí např. ze zámků Valtice, Náměšť nad Oslavou, Jaroměřice nad Rokytnou, Velké Losiny, Bruntál, ale i z několika muzeí umění a arcibiskupské sbírky v Olomouci, si lze učinit představu nejen o zvláštní až esoterické izolovanosti benátské kultury a široké škále malířských stylů a manýr, ale i o benátském intelektuálním hnutí, které vznik mnoha obrazů iniciovalo. 

„Přitom ne vždy se jednalo o obrazy benátských umělců. Středem zájmu výstavy se staly i zajímavé malířské výtvory tzv. cizinců (stranieri), kteří se v Benátkách buď na krátký čas zastavili, anebo se zde na delší dobu, někteří z nich dokonce doživotně, usadili,“ dodává Kazlepka. Vstupné na výstavu činí 80 Kč, slevněné pak 40 Kč, rodinné 170 Kč a skupinové 30 Kč za osobu.

(red), foto: archiv Moravské galerie v Brně


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události