Obrazy mysli / Mysl v obrazech – mimořádná mezinárodní výstava v MG

Brno, 18. října 2011 - Moravská galerie v Brně připravila ve spolupráci s Deutsches Hygiene-Museum v Drážďanech zcela mimořádnou mezinárodní výstavu Obrazy mysli / Mysl v obrazech, díky níž si mohou návštěvníci například vůbec poprvé v České republice prohlédnout originály kreseb Leonarda da Vinci.

obrazy_mysli250

Premiéra tohoto unikátního projektu probíhá v Drážďanech a výstava zde bude přístupná veřejnosti ještě do 31. října. Do dnešního dne ji v Deutsches Hygiene-Museum navštívilo bezmála dvacet tisíc lidí.

„Zájem o výstavu i mimořádně kladné reakce návštěvníků výstavy nás velmi těší. Lidé oceňují zejména obsah výstavy, jednotlivé unikátní exponáty, ale také působivou instalaci a celkovou atmosféru výstavních prostor. Stejně příznivé byly i ohlasy v tisku. Kritika se shodla, že výstava návštěvníkům úspěšně přiblížila jinak obtížně postižitelnou oblast lidské mysli. Mimořádně šťastné je právě spojení umění a vědy — oblastí, které návštěvníkům společně otvírají zcela novou perspektivu. Ke snadnějšímu pochopení složitých souvislostí a zprostředkování výstavy široké veřejnosti přispěly zejména podrobné textové popisky jednotlivých exponátů, z nichž mnohé jsou vzácnými originály. I tento aspekt byl všeobecně kladně hodnocen. Věřím, že reakce návštěvníků z Drážďan a okolí, ze zbytku Německa i ze zahraničí nás přesvědčily, že tato spolupráce byla mimořádně úspěšná,“
uvedl za spolupořádající instituci ředitel Deutsches Hygiene-Museum v Drážďanech Klaus Vogel.

Z Deutsches Hygiene-Museum se rozšířená a modifikovaná verze výstavy přesune do Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Zde bude na ploše bezmála 1000m² k vidění 243 exponátů od 9. prosince 2011 do 18. března 2012. Výstava Obrazy mysli / Mysl v obrazech spojuje způsoby a možnosti uměleckého a vědeckého zobrazování a lidskou mysl představí jako předmět zkoumání i jako vizuální jev. Návštěvníkům tak poskytne jedinečnou možnost přiblížit se tomuto těžko postižitelnému fenoménu z mnoha fascinujících úhlů pohledu. Vedle estetického prožitku tak nabídne i velké množství nových poznatků.

Výstava zahrne celou řadu významných exponátů od medicínských traktátů a iluminovaných rukopisů, přes lékařské ilustrace z 19. století, po díla moderního a současného umění, včetně instalací, nových médií a videa či high-tech biomedicínské obrazy a vizualizace. Nabídne rovněž široké spektrum výtvarných projevů různého typu, které zobrazují fungování mysli — jako například renesanční portréty představující „hnutí mysli“ či ukázky čínské krajinomalby coby jednoznačnou metaforu lidské mysli, umělecká díla klasického modernismu a současného umění, včetně instalací, nových médií a videoartu. Specifickým záměrem projektu je poukázat na možnosti i rizika nových zobrazení mysli a zpochybnit tradiční dělítko mezi vědeckými a uměleckými obrazy a hodnotami, které jim přikládáme a jež s nimi spojujeme.


„Tento ojedinělý projekt, jehož iniciátorem je historik umění Ladislav Kesner, má za cíl komplexně představit lidskou mysl tak, jak ji zprostředkují různé druhy a typy historických i současných uměleckých děl i vědeckých zobrazení a pomůcek. Jako instituce s komplexním záběrem chce prostřednictvím této výstavy a chystané publikace Moravská galerie v Brně iniciovat široký dialog mezi vědou, společností a kulturou.

Díky čtyřem rokům přípravných prací, mimořádnému nasazení týmu Moravské galerie v Brně a intenzivní spolupráci se zahraničním partnerem budou mít návštěvníci  možnost spatřit významná díla z více než šedesáti světových muzeí a galerií, a vůbec poprvé v České republice si prohlédnout originály kreseb Leonarda da Vinci.

Výstava a doprovodná publikace současně poskytnou pohled na historii a okolnosti procesů ‚čtení mysli z obrazů‘ a přiblíží, jak interpretují obrazy lidské mysli například filozofové, historici umění, psychiatři či radiologové a jaké představy o člověku a jeho duši z těchto interpretací vyplývají.“

Marek Pokorný
ředitel Moravské galerie v Brně


„Neurovědy a kognitivní vědy přinesly v průběhu posledních desetiletí podstatný kvantitativní skok v porozumění lidské mysli. Pomocí nových zobrazovacích technologií, které dokáží vizualizovat nejen fyzické struktury, ale také procesy a změny v mozku v reálném čase, hledají odborníci odpověď na zásadní otázky o povaze lidského vědomí a o procesech, jimiž lidský mozek jako biologická entita produkuje mysl. Mysl však není pouze vědecký, ale také kulturní jev, jenž má v humanitních vědách a umění dlouhou tradici a hraje zde významnou roli. Moderní vědecká a diagnostická zobrazení mozku je tak možné vnímat i v kontextu jiných druhů obrazů, které nejrůznější podoby a projevy lidské mysli po staletí zachycují svými specifickými prostředky - totiž spolu s obrazy uměleckými.

Výtvarné umění různých dob a původu po staletí vnímáme mj. jako výraz, symptom či prostě ‚obraz’ emocí, vnímání, imaginace, paměti a jiných vědomých či nevědomých kapacit lidské mysli. Řada umělců (převážně, avšak nejen z období modernismu) pak dokonce vědomě a cíleně vytvářela svá díla jako metafory lidské mysli. Současný dynamický rozvoj neurovědy a kognitivních věd vytváří potřebu i příležitost pro nové formy multidisciplinární spolupráce a dialogu mezi sférami biomedicínských věd

a humanitárních oborů, ale také vědy a umění.“

Ladislav Kesner
autor výstavy


K výstavě vyjde ve spolupráci s nakladatelstvím Barrister a Principal rozsáhlá publikace s texty autorů, jakými jsou například neurofyziolog Maxwell Bennett z Univerzity v Sydney, filozof Michael Pauen z Humboldtovy univerzity v Berlíně, neurolog Richard Wingate z King‘s College v Londýně, historik umění Petr Witlich z Karlovy univerzity, Colleen Schmitz z Deutsches Hygiene-Museum a další významní autoři.

AUTOŘI VÝSTAVY
Ladislav Kesner
Colleen M. Schmitz /DHMD/

Moravská galerie v Brně
Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14, Brno
9. prosince 2011 — 18. března 2012
vernisáž 8. prosince 2011 v 17 hodin
www.moravska-galerie.cz
Vstupné: 150/75 Kč, rodinné 310 Kč, skupinové 50 Kč/os.

Deutsches Hygiene-Museum Dresden / DHMD
Lingnerplatz 1, Drážďany  
22. července – 31. října 2011
www.dhmd.de

red


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události