Kytarový festival byl zakončen fenomenálním úspěchem peruánského kytaristy

Brno, 16. sprna 2011 - Páteční koncert fenomenálního peruánského kytaristy Jorge Caballera zakončil koncertní část XX. Mezinárodního kytarového festivalu a kurzů Brno’11. Po doznění závěrečných tónů publikum vstalo a dlouhým potleskem vyvolávalo interpreta k dalším přídavkům stejně  tak, jak se tomu stalo i na předchozích dalších třech z počtu šesti večerních koncertů festivalu.

 

Kytary

Festival, který již v minulých letech byl zahraničním odborným tiskem (časopis Classical Guitar v Anglii, Guitart v Itálii a Soundboard v USA) považován za nejvýznamnější český kytarový festival, může být hodnocen jako rekordní v řadě směrů.

Všechny večerní koncerty byly vyprodány a návštěvnost všech akcí festivalu včetně  přednášek, odpoledních koncertů a soutěže přesáhla rekordní počet cca. 4000 návštěvníků, čímž se potvrdilo, že se jedná o největší festival svého druhu ve středoevropském regionu.

Rovněž zájem účastníků o kytarové kurzy předních světových pedagogů a interpretů byl velký.  Celkově se  festivalu zúčastnilo 180 nadšených kytaristů, pedagogů, skladatelů a účastníků kytarové soutěže GUITARTALENT z 16 zemí světa.

Úvodní festivalový koncert 7. srpna a byl věnován hudbě flamenca z Granady a vystoupili na něm kytarista Emilio Maya s tanečnicí Maria Angeles Gabaldón a skupinou flamenca. Po výjimečném zážitku z koncertu přirovnávali mnozí nadšení posluchači umění kytaristy s uměním legendárního Paco de Lucii.

Kytary2

V pondělí vystoupil světoznámý skladatel a kytarista Roland Dyens, profesor nejvýznamnější vysoké francouzské hudební školy Conservatoire Superior v Paříži, jenž patří k nejúspěšnějším skladatelům pro kytaru současnosti. Rovněž tento  koncert s mnoha přídavky sklidil na závěr dlouhé ovace od stojícího publika.
Program následujícího večerního koncertu Španěla Javiera Morena Garcii z Malagy byl založen na tradičním španělském repertoáru, který se líbí širokým vrstvám pposluchačů.
Velmi úspěšné byly i další koncerty. Ve středu vystoupilo  kytarové kvarteto z Anglie -  Tetra Quartet , nositel ceny Gramophone  za nejlepší interpretaci kytarové skladby 20. století,  jehož interpretace byla plná hudební barevnosti a dynamických odstínů. Duo Katona Twins (Katonova dvojčata), které zářilo i na festivalu Night of Proms, vystoupilo ve čtvrtek večer a svým uměním naprosto strhlo diváky.   

Vedle koncertů a kurzů probíhala i Mezinárodní kytarová soutěž GUITARTALENT´11 ve dvou kategoriích do 17 a 23 let. Mezinárodní porota složená z předních umělců a pedagogů rozhodovala o umístění soutěžících. Vítězkou mladší kategorie se stala Barbora Kubíková z České republiky, druhé místo získal Tuur Seger z Belgie a třetí Lucie Nesvadbová z České republiky. Vítězkou starší II. kategorie do 20 let se stal Ondřej Pavlíček  - student brněnské konzervatoře, který vedle dalších cen vyhrál i koncertní kytaru věnovanou nejvýznamnějším  japonským  mistrem kytarářem Masaki Sakurai. Na druhém místě se umístil Wojciech Rysiecki, třetí byla Alexandra Sapok – oba z Polska.

Denně Účastníci kurzů festivalu denně navštěvovali mistrovské třídy výše uvedených sólistů koncertů a předních světových pedagogů a hráli v kytarovém orchestru pod vedením dirigenta Vladimíra Novotného z Prahy. Své umění předvedli na závěrečném koncertě účastníků festivalu v pátek odpoledne.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...