Kytarový festival byl zakončen fenomenálním úspěchem peruánského kytaristy

Brno, 16. sprna 2011 - Páteční koncert fenomenálního peruánského kytaristy Jorge Caballera zakončil koncertní část XX. Mezinárodního kytarového festivalu a kurzů Brno’11. Po doznění závěrečných tónů publikum vstalo a dlouhým potleskem vyvolávalo interpreta k dalším přídavkům stejně  tak, jak se tomu stalo i na předchozích dalších třech z počtu šesti večerních koncertů festivalu.

 

Kytary

Festival, který již v minulých letech byl zahraničním odborným tiskem (časopis Classical Guitar v Anglii, Guitart v Itálii a Soundboard v USA) považován za nejvýznamnější český kytarový festival, může být hodnocen jako rekordní v řadě směrů.

Všechny večerní koncerty byly vyprodány a návštěvnost všech akcí festivalu včetně  přednášek, odpoledních koncertů a soutěže přesáhla rekordní počet cca. 4000 návštěvníků, čímž se potvrdilo, že se jedná o největší festival svého druhu ve středoevropském regionu.

Rovněž zájem účastníků o kytarové kurzy předních světových pedagogů a interpretů byl velký.  Celkově se  festivalu zúčastnilo 180 nadšených kytaristů, pedagogů, skladatelů a účastníků kytarové soutěže GUITARTALENT z 16 zemí světa.

Úvodní festivalový koncert 7. srpna a byl věnován hudbě flamenca z Granady a vystoupili na něm kytarista Emilio Maya s tanečnicí Maria Angeles Gabaldón a skupinou flamenca. Po výjimečném zážitku z koncertu přirovnávali mnozí nadšení posluchači umění kytaristy s uměním legendárního Paco de Lucii.

Kytary2

V pondělí vystoupil světoznámý skladatel a kytarista Roland Dyens, profesor nejvýznamnější vysoké francouzské hudební školy Conservatoire Superior v Paříži, jenž patří k nejúspěšnějším skladatelům pro kytaru současnosti. Rovněž tento  koncert s mnoha přídavky sklidil na závěr dlouhé ovace od stojícího publika.
Program následujícího večerního koncertu Španěla Javiera Morena Garcii z Malagy byl založen na tradičním španělském repertoáru, který se líbí širokým vrstvám pposluchačů.
Velmi úspěšné byly i další koncerty. Ve středu vystoupilo  kytarové kvarteto z Anglie -  Tetra Quartet , nositel ceny Gramophone  za nejlepší interpretaci kytarové skladby 20. století,  jehož interpretace byla plná hudební barevnosti a dynamických odstínů. Duo Katona Twins (Katonova dvojčata), které zářilo i na festivalu Night of Proms, vystoupilo ve čtvrtek večer a svým uměním naprosto strhlo diváky.   

Vedle koncertů a kurzů probíhala i Mezinárodní kytarová soutěž GUITARTALENT´11 ve dvou kategoriích do 17 a 23 let. Mezinárodní porota složená z předních umělců a pedagogů rozhodovala o umístění soutěžících. Vítězkou mladší kategorie se stala Barbora Kubíková z České republiky, druhé místo získal Tuur Seger z Belgie a třetí Lucie Nesvadbová z České republiky. Vítězkou starší II. kategorie do 20 let se stal Ondřej Pavlíček  - student brněnské konzervatoře, který vedle dalších cen vyhrál i koncertní kytaru věnovanou nejvýznamnějším  japonským  mistrem kytarářem Masaki Sakurai. Na druhém místě se umístil Wojciech Rysiecki, třetí byla Alexandra Sapok – oba z Polska.

Denně Účastníci kurzů festivalu denně navštěvovali mistrovské třídy výše uvedených sólistů koncertů a předních světových pedagogů a hráli v kytarovém orchestru pod vedením dirigenta Vladimíra Novotného z Prahy. Své umění předvedli na závěrečném koncertě účastníků festivalu v pátek odpoledne.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události