Shakespearovské slavnosti nabízejí poslední volné vstupenky

Brno, 20. července 2011 - Od 25. do 27. července se v Brně na hradě Špilberk na Letních shakespearovských slavnostech začíná hrát Jindřich IV. Hru o politice a jednom zvláštním přátelství uvedenou loni v premiéře upravila a zrežírovala Lucie Bělohradská. V roli prince Jindry vystoupí Jan Dolanský, jeho přítele a hospodského kumpána Jana Falstaffa hraje výtečný ostravský herec Norbert Lichý. Starého krále Jindřicha IV. ztvární Ladislav Mrkvička.

vesele_panicky

V postavě svůdné i děsivé vypravěčky Fámy se na slavnostech poprvé představí Klára Melíšková: herečka známá z filmů Mistři a Protektor alternuje kolegyni Zdeňku Žádníkovou. Ta jen tři dny před letošním návratem Jindřicha IV. porodila v pražském Motole svoji už třetí dceru. Rytíř Falstaff, vánoční stromek ozdobený hříchy „S Falstaffem máme hodně společného - až na to, že já nejsem králem podsvětí, což on tedy byl, protože pro svůj život nutně potřeboval peníze. A těch peněz muselo být v jeho v případě opravdu hodně," říká Norbert Lichý, jehož hrdina ve hře zastupuje veselý a rozmarný svět zahálky a londýnských pivnic.

„Podle Orsona Wellese je Falstaff jako vánoční stromek ozdobený samými hříchy, zatímco princ Jindřich je ozdoben pouze svým majestátem," říká překladatel hry Martin Hilský. Podle Hilského jde o geniální přirovnání. „Vždyť vánoční stromek je cosi svátečního a milého, i když ho zdobí samé hříchy. Svět bez Falstaffů, kterému dá nakonec princ Jindra přednost, je jistě světem řádu, ale je to zároveň svět o mnoho smutnější. Ona je totiž, málo platné, s Falstaffy sranda," říká Martin Hilský.

V dobře obsazeném titulu dále uvidíme Martina Písaříka, Martina Preisse, Evu Salzmannovou (alternuje Zuzana Slavíková), Martina Myšičku, Jana Teplého (alternuje Radek Valenta), Jaromíra Medunu, Jiřího Klema, Jiřího Racka, Jiřího Hánu a další.
Podmanivou hudbu k představení složil Jan P. Muchow, scénu vytvořil Ondřej Nekvasil, dráždivé kostýmy pro členy královského dvora i pro podezřelé hejsky navrhla Zuzana Ježková.

Vstupenky jsou stále v prodeji nejen na toto představení, ale i na hry Romeo a Julie a Oko za oko.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...