Studenti JAMU nabídnou Shakespeara v zahradě pod brněnskou katedrálou

Brno, 15. července 2021 – Jednu z největších Shakespearových komedií plnou lásky, převleků, ale taky zvláštní hudebnosti a přeludovosti představí studenti 3. ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU. Mladí adepti herectví v režii Ivo Krobota nastudovali slavný Večer tříkrálový, jehož openair premiéru uvedou v pátek 16. července v 18 hodin pod brněnským Petrovem.

jamu shakespeare studenti

V zahradě pod brněnskou katedrálou tuto produkci reprízují následující den 17. července v 18 hodin. V neděli 18. července potom na stejném místě nabídnou dvě představení ve 14. a v 18 hodin.

Volba titulu podle ročníkového pedagoga a dramaturga inscenace Lukáše Riegra přináší zejména nabídku mnohovrstevnatých shakespearovských postav a situací umožňujících výrazné stylové uchopení. Divák tak ve dvouhodinové inscenaci (s přestávkou) uvidí kontrastní herecké polohy a ostré střihy, dále práci se stylizovaným jazykem mluveným – ať již jím je blankvers nebo próza v překladu Martina Hilského – ale i gestickým. „Večer tříkrálový nabízí také vyvážené obsazení v poměru mužských a ženských hereckých úloh. Pro herce půjde o účinkování v rytmicky a dynamicky náročném jevištním tvaru,“ doplnil k volbě komedie Rieger, který se na pódiu se svými studenty také objeví, a to v roli Orsina.

Postavy v této známé komedii vytvářejí svět bláznivé veselice, který je plný neustálých proměn i pomíjivosti času. Jak doplňuje Rieger, kromě vlastních shakespearovských postav zpřítomňují studenti také paralelní linii masopustních rejů provázejících vlastní dějovou linii. Pro tato taneční víření, ale i další příležitosti, složil Zdeněk Kluka větší množství pijáckých a milostných hitů, které variují dobové motivy. Ladislava Košíková potom vytvořila taneční choreografie citující folklórní tradice.

studenti jamu letni scena

Scénu a kostýmy navrhla Markéta Oslzlá-Sládečková. Prostá výprava vychází z alžbětinských principů: holé jemně vyvýšené jeviště zůstává volné zejména pro hru účinkujících s minimem kulis. „Snad jenom ve dvou případech se objeví židle a opravdu jen ty nezbytné rekvizity jako třeba prsten a dopisy,“ doplnil Rieger. V nádherném otevřeném prostoru pod Petrovem tak hlavní dekorací i pozadím bude samotné prostředí zahrady, budov biskupství a brněnská katedrála. Studentská produkce vznikla ve spolupráci se zdejším Diecézním muzeem.

V režijním uchopení dominuje přiznaný princip studentského představení, v němž pospolu účinkují studenti nastupujícího absolventského ročníku činoherního herectví (ateliér Lukáše Riegra) a druhého ročníku dramaturgie a režie (ateliér Petra Oslzlého). Inscenace Ivo Krobota bude podle proklamací inscenátorů v programu samozřejmě při vědomí širších kontextů a významových konotací spíše hrou na Shakespeara než pouze poslušným zjevištněním klasického textu. To ovšem neznamená, že by rezignovala na pregnantní přednes veršů a propracované charaktery.

Čtyři venkovní letní uvedení inscenace Večera tříkrálového posléze doplní premiéra ve Studiu Marta, která se odehraje 9. září 2021.

Zdroj a foto: JAMU


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události