Cinema Mundi bude promítat i na brněnském výstavišti

Brno, 26. února 2011 (MEDIAFAX) - Snímek Občanský průkaz budou organizátoři filmového festivalu Cinema Mundi promítat 8. března v Rotundě pavilonu A na brněnském výstavišti. V sobotu o tom informoval ředitel festivalu Josef Čadík.

film-civky_250

„Projekce se zúčastní i režisér Ondřej Trojan,“ doplnil ředitel s tím, že po projekci bude následovat večírek pro VIP hosty. „Veletrhy nám to nabídly, tak jsme tuto možnost přijali,“ vysvětlil Čadík přesun do místa, které je symbolem veletržního areálu jihomoravské metropole.

Druhý ročník filmového festivalu Cinema Mundi představuje v Brně od 2. do 9. března kandidáty na Oscara z celého světa.

"Program festivalu se letos skládá z bezmála 80 filmů, z nichž 48 tvoří hlavní programovou sekci. Většina snímků bude v Česku uvedena premiérově,“ uvedla Futáková. Největším lákadlem festivalu bude velký favorit letošních Oscarů, film Králova řeč (King’s Speech) režiséra Toma Hoopera. Snímek dostal ocenění Nejlepší britský nezávislý film a získal 12 nominací na Oscara.

Svou účast potvrdil například slovenský režisér Jaro Vojtek, jenž přijede uvést film Hranica, a ředitel Rumunského kulturního institutu Mircea Dan Duta. Ten přijede do jihomoravské metropole představit jednu ze zvláštních sekcí festivalu věnovanou ruské, polské a rumunské kinematografii. V ní mohou zájemci vidět nejzajímavější zástupce jednotlivých států za několik posledních let.

Další sekce festivalu představí tvorbu České televize, výběr z Českých lvů 2011 (Pouta, Kuky se vrací, Občanský průkaz a Největší z Čechů) a pochopitelně i letošních Oscarů.

Kromě toho každý den filmové přehlídky patří jiné geografické oblasti. Čtvrtek 3. března potěší příznivce kinematografie ze střední a východní Evropy. Další dny jsou postupně určeny snímkům z Ameriky, západní Evropy, jižní a východní Asie a Austrálie, jižní Evropy a střední a západní Asie a Afriky. Poslední den festivalu, tedy 9. března, přijdou na řadu filmy ze severní Evropy.

Festival se letos rozšíří do dalších sálů. Tradičním centrem dění bude Velký Špalíček, projekce se ale uskuteční i v Sále Břetislava Bakaly, na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (FF MU), Fakultě sociálních studií MU a v Rotundě pavilonu A na brněnském výstavišti.

Slavnostní zahájení festivalu je naplánováno na 2. března a bude se konat na náměstí Svobody v centru Brna.

 

Michal Vaňáč

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...