Před soudem znovu stojí sadistický pedofil, který v Brně sériově znásilňoval dívky

Brno, 10. února 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně se začal v pátek znovu zabývat obviněním Lukáše Dostála (31), obžalovaného ze znásilnění kamarádky, kterou si v červnu 2008 přivedl do svého bytu. Případ vrátil k novému projednávání do Brna Vrchní soud v Olomouci, který vyhověl odvolání státní zástupkyně. Brněnský soud totiž loni v listopadu Dostála zprostil viny. "Soud neshledal důkazy postačující k odsouzení obžalovaného ze znásilnění," řekla před třemi měsíci soudkyně Dana Kancírová.

Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová se však odvolala, poukazovala především na tendenční výpověď svědků i poškozené dívky. "Poškozená žena nebyla schopna vypovídat kvůli svému psychickému stavu. Soud navíc nevyhověl mé žádosti, aby vypovídala v jeho nepřítomnosti," řekla Zámoravcová. Vrchní soud v Olomouci jí vyhověl a případ vrátil k novému projednání.

Poškozená žena se v listopadu při výslechu před soudem psychicky zhroutila a nebyla schopna zopakovat svou výpověď z přípravného řízení. Podle obžaloby muž dvacetiletou dívku znásilnil v červnu 2008, když u něj byla na návštěvě. "Řekl jí, že na ní vyzkouší pouta. Ona souhlasila pouze pod podmínkou, že jí je hned sundá. Obžalovaný je nesundal, poškozenou povalil břichem na zem a přes její odpor ji análně znásilnil," řekla Zámoravcová.

Poškozená dívka, která má podle svědků pověst promiskuitní ženy, v pátek u soudu svoji výpověď korigovala. Připustila, že měla s Dostálem několikrát dobrovolný pohlavní styk, navíc v době, kdy byla vdaná za jiného muže. "Můj muž byl dokonce u toho, když jsem s Dostálem za svobodna souložila," přiznala.

"Ta dívka byla mojí přítelkyní. Nemohl jsem ji tedy znásilnit. Asi na mne žárlí," prohlásil při konfrontaci Dostál. "Jsem úplně normální člověk," dodal s tím, že nechápe, proč jej žena obvinila.

Dostál se však dlouholetému vězení navzdory zproštění z jednoho znásilnění nevyhne - je vinný především tím, že v roce 2010 přepadl a ve většině případů sexuálně obtěžoval dalších šest dívek, z nichž pět bylo mladších 15 let. Nejmladší bylo teprve šest. Na dívky si počkal u výtahu, kde jim ve většině případů přiložil nůž na krk a osahával je. Ve dvou případech zasouval poškozeným prsty do pochvy, přičemž jedné z nich způsobil krvácející zranění pohlaví," uvedla státní zástupkyně.

Jedna z poškozených, které pravděpodobně bylo kolem 11 let, utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu. "Příznaky nadále přetrvávají," dodala státní zástupkyně.

"Museli jsme se kvůli tomu přestěhovat, protože dcera už v tom domě nemohla bydlet," sdělili shodně již dříve u soudu oba rodiče.

Kancírová za uvedená znásilnění poslala do vězení Dostála již v květnu. "Soud ukládá obžalovanému ochranné sexuologické léčení, protože u něj soudní znalec zjistil známky pedofilie s agresivně sadistickým prvkem," řekla soudkyně.

Soudní znalec poukázal na obžalovaného jako na nemocného člověka, k čemuž soud při výši trestu přihlédl. Dostálovi totiž hrozilo až dvanáctileté vězení. "Pokud by ovládací schopnosti obžalovaného byly v pořádku a netrpěl by vadou, udělili bychom vyšší trest," vysvětlila Kancírová.

Podle soudkyně muže již dříve usvědčily také poškozené dívky. "Dívky při rekognici označily právě obžalovaného," uvedla Kancírová s tím, že i když si v některých případech nebyly zcela jisté, shodovaly se.
Dostál některým poškozeným také vyhrožoval zabitím, pokud něco řeknou. Muž, který už byl v minulosti trestaný za krádeže, se k žádnému z činů nepřiznal.

Páteční hlavní líčení rozsudkem neskončí. Státní zástupkyně totiž požaduje vyhotovení nového znaleckého posudku a podle jeho vyznění požádá o provedení dalších důkazů.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit