Brněnský soud projednává případ podnikatele, jenž se vyhýbal nástupu do vězení

Brno, 25. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský městský soud zahájil ve středu hlavní líčení se zlínským podnikatelem Romanem Vaškůjem, obžalovaným z vyhýbání se nástupu do věznice. Soudce Jaroslav Chochola bude rozhodovat, zda a jak podnikatele, který se ukrýval před sedmi a půlletým vězení v zahraničí, potrestá. Státní zástupce obžaloval Vaškůje z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Klade mu za vinu, že se od září 2009 do června 2010 bezdůvodně vyhýbal nástupu do vězení, kam jej na sedm a půl roku za daňové úniky a podvody s lehkými topnými oleji v červenci 2008 poslal Krajský soud v Brně," řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Vezeni-vezen-mrize

Vaškůj před trestem uprchl do zahraničí, policie jej ale předloni v červnu zatkla ve Vídni. Rakouské úřady pak loni v březnu podnikatele vydaly české justici. Vaškůj, kterého k přelíčení eskortovala z liberecké věznice, soudci řekl, že nerozumí z čeho je obviněný. "Od dubna 2009 až do března 2010, kdy se projednávala má kauza, jsem nebyl na území České republiky," řekl. Dodal, že v té době cestoval kvůli podnikání po Rusku, Ukrajině a Kazachstánu.

"Když jsem se vrátil do Vídně, zatkla mne policie. Nechápu proč, celou dobu jsem se zdržoval ve svém trvalém bydlišti ve vídeňské Postgasse," řekl Vaškůj. Obžalovaný podnikatel soudci řekl, že si podal odvolání proti svému odsouzení brněnským soudem k Vrchnímu soudu v Olomouci. O zamítnutí odvolání Vaškůje údajně informoval jeho advokát Michal Bartončík e-mailem.

"Žádný příkaz k nástupu do vězení mi nebyl českou justicí doručen," řekl s tím, že do jeho vídeňského bydliště mu pošta chodila normálně. "Kdybych chtěl utéct nebo se skrývat, tak bych se nezdržoval v místě trvalého bydliště," dodal. V souvislosti s nepřevzetím obsílky k nástupu trestu však Vaškůj nebyl soudci schopen vysvětlit, proč nesdělil justici, že se přestěhoval do Rakouska a že jeho doručovací adresa ve zlínské Podvesné již neplatí. "Měl jsem za to, že český stát ví, že jsem se přestěhoval. Sám jsem jej žádal o změnu adresy," řekl. Dodal, že v Česku jej úřady vedou s trvalým bydlištěm na zlínském magistrátu. "Nevím, proč tomu tak je," řekl Vaškůj.

Obhájce Vaškůje Karel Brückler zároveň zpochybnil zákonnost stíhání svého klienta. "Mám za to, že v zatýkacím rozkaze nebyl vůbec uveden důvod, pro který byl můj klient zatčen a předán české justici," řekl. Vyžádal si proto jako důkazní materiály originály listin, na jejichž základě rakouská policie vydala Vaškůje do Česka. K soudu se bude muset dostavit s výpovědí i bývalý advokát zlínského podnikatele Michal Bartončík. Soudce Jaroslav Chochola proto odročil líčení na 27. února.

Jiří Nováček

Související články: