Žena napadla otce sekerou. Ve vězení si odpyká 5,5 roku

Sekera-na-spalku2Brno, 28. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud poslal v pondělí na na pět a půl roku do vězení čtyřiačtyřicetiletou Jitku Němcovou, která se letos v červenci v opilosti a pod vlivem léků pokusila zabít sekerou svého otce Vlastimila Krmíčka (70). Soud vyměřil ženě trest pod spodní hranicí trestní sazby. V její prospěch svědčila řada polehčujících okolností. "Zabít otce neplánovala, vražda navíc nebyla dokonána," řekla soudkyně s tím, že do těžké situace se dostala Němcová ne vlastní vinou. Hrozilo jí přitom až 18 let vězení.

Rozsudek ještě pravomocný, obhájkyně odsouzené ženy Lydie Lamáčková si ponechala lhůtu na podání odvolání. "Kauza byla naprosto výjimečná. Má klientka byla od dětství zneužívána a fungovala jako služka. Jí nepomůže vězení, ale kvalitní psychiatr, léky a únik z prostředí, ve kterém celý život žila," řekla Mediafaxu obhájkyně.

Podle obžaloby se Němcová pokusila 17. července po dlouhodobých neshodách zavraždit v domku v Brně-Medlánkách svého otce. "Pod vlivem podnapilosti a léků vzala kilogram vážící sekeru a svého otce sedícího u počítače udeřila zezadu do hlavy," řekla státní zástupkyně. Napadeného muže, který utrpěl vpáčivou zlomeninu lebeční klenby, zachránili až příbuzní, přivolaní křikem.

"Tatínka mám ráda," řekla u soudu plačící žena, které se nevyvedl rodinný život. "Rodiče nám chyběli od dětství. Tatínek měl hudební skupinu a my často zůstávali doma úplně sami nebo jsme byli u tetiček a příbuzných. Tatínek s maminkou totiž měli hudební skupinu a byli hodně společensky aktivní," řekla.

Vyučená prodavačka pak v dospělosti zůstala i s dětmi sama. Její otec pak před deseti lety utrpěl mozkovou příhodu a Němcová, která mezitím nastoupila jako masérka do lázní, o něj začala pečovat.

K péči o otce se pak přidaly problémy se syny, kteří se špatně učili a začali krást. Žena upadla do depresí. "Bylo to hrozné, nevěděla jsem, co mám dělat. Jestli se věnovat tatínkovi nebo dohánět všechno sama s klukama. Deprese mne vyčerpaly, byla jsem na dně," řekla Němcová. Žena si pak našla partnera, který jí s péčí o otce i syny nezištně pomáhal. Nový partner se ale s autoritativním nemocným otcem nesžil a Němcová se octla pod dalším tlakem a zhroutila se. Začala proto docházet k psychiatrovi.

"Tatínek trpěl kvůli mozkové příhodě obrovskými výkyvy nálady. Doma panovalo neustálé napětí a přítel se se mnou nakonec loni rozešel," řekla u soudu Němcová. Obžalované se pak znovu zhoršil zdravotní stav. Musela být dokonce hospitalizovaná v psychiatrické nemocnici v Černovicích - přítel se ale mezitím k Němcové vrátil. Němcová se pak ale znovu zhroutila. "Jako by najednou bylo moje tělo, ale uvnitř jsem byla někdo jiný. Věšela jsem prádlo a slyšela najednou maminku, jak mne napomíná, že to dělám špatně. Mluvila jsem sama se sebou. Měla jsem pocity zmatenosti. Místo do komory pro mouku jsem šla do sklepa a vzala třeba olej," líčila žena svůj stav.

Z osudného dne si Němcová pamatuje podle svých slov jen podvečer. "Grilovali jsme kuřata. Byli jsme venku, syn mi nabídl skleničku červeného vína - já nebyla schopna domyslet, co to se mnou může v kombinaci s léky udělat. Otočila jsem náhodou na zahradě hlavu ke špalku, vzala sekyru, v koupelně ji zabalila do ručníku a šla. Nedokážu to vysvětlit," řekla Němcová. "Myslím si, že jsem tatínka nesekla příliš silně, ale nevím to," řekla při výslechu před senátem trestního soudu žena.

Napadený otec před soudem odmítl, že by jej dcera chtěla zavraždit. "Celé se to stalo nedopatřením. Na dceru se ani nemůžu zlobit a ani se nezlobím. Já ji odpouštím, ona za to nemůže. Celé je to shoda náhod," řekl před soudem napadený otec. "Původně jsem myslel, že mi spadla na hlavu polička. Viděl jsem pak stát vedel sebe dceru se sekyrou a říkal jsem jí, co blbneš," řekl Krmíček.

"Pokus o vraždu je nesmysl. Zahojilo se mi to za pár dní. Doktoři měli jen podezření, že to může být fraktura lebky a dali mne na pozorování. Za tři dny jsem byl doma," popsal své zranění. Krmíček zdůraznil, že se s dcerou doma nehádali. Do špatné psychické situace ji prý dostal její přítel. "Předhazoval jí pořád, že její synové jsou potvory a šmejdi," řekl Krmíček s tím, že oba vnuci jsou popravdě šibalové, ale že lze s nimi vyjít.

Klíčové pro celou kauzu bylo, že znalci před soudem obhájili svůj posudek, který shledal ženu v okamžiku vraždy příčetnou. V opačném případě by státní zástupkyně nemohla Jitku Němcovou obžalovat.

Jiří Nováček

Související články: